Antonio McMillion Vilppaan uusi vahvistus

18.7.2009 Korisliigan Salon Vilpas on solminut toisen ulkomaalaissopimuksensa. Joukkueen tuorein hankinta on 196-senttinen amerikkalaislaituri Antonio McMillion.

Urheilullinen ja kovapomppuinen McMillion saapuu Suomeen elokuun loppupuolella. Viime kaudella McMillion pelasi toisen Vilpas-vahvistuksen, takamies Charlie Burgessin, tavoin Uruguayn liigassa.

- Antonio teki vaikutuksen heti nähtyäni hänet nauhalta. Metrin pompulla varustettu laituri on juuri sellainen pelaaja, joka ei jätä Salohallin yleisöä kylmäksi. Lausunnot muilta valmentajilta tukevat käsitystä, että Salohallin korit ovat tulessa ilmavien donkkien jälkeen, toteaa Vilppaan päävalmentaja Philip Dejworek uudesta viikingistä.

McMillion pelasi kaksi viimeistä yliopistovuottaan yliopistoliiga NCAA:n ykköstasolla Maryland Eastern Shore -joukkueessa. Hän säkitti koreja 12,8 pisteen keskiarvolla ja haali käsiinsä 6,8 levypalloa ottelussa. Kaudella 2006-07 hänet valittiin joukkueensa arvokkaimmaksi pelaajaksi.

Opiskelujen jälkeen McMillion suunnisti Uruguayn Metro Liigaan, jossa hän oli liigan tehokkaimpia pelaajia 19,7 pisteen, 6,3 levypallon ja 1,7 syötön keskiarvolla Marnen joukkueessa. Pelitilanneheittonsa McMillion upotti 53,6 prosentin tarkkuudella.

Tänä kesänä McMillion on ollut mukana mm. Blacktop Sports Management Exposure -kesäleirillä New Yorkissa, jossa hän pelasi entisen Suomen maajoukkueratsun Maurizio Pratesin alaisuudessa.

Vilppaalla on nyt koossa 11 pelaajasopimusta ensi kaudelle.

- Joukkueen tilanne näyttää hyvältä. Kotimaan osasto on treenannut hyvin koko kesän, ja minulla on erittäin suuret odotukset hankituista jenkkipelaajista. Burgess ja McMillion ovat molemmat näyttäviä pelaajia, ja se ei ole koskaan huono asia yleisön kannalta, kertoo Dejworek.

- Olen jutellut molempien kanssa puhelimessa, ja asenne tuntuu kummallakin olevan kohdallaan. McMillionin ainoa huoli tuntui olevan, onko mahdollisuus päästä aamutreenien ja iltatreenien välillä heittelemään.

Vilpas hakee kolmanneksi ulkomaalaispelaajaksi levypallopelaajaa.

- Puuttuvaa palasta etsitään korin läheisyyteen. Haussa on pelaaja, joka pystyy hyvin juoksemaan kenttää ja on hyvä levypalloissa. Vilppaan on tarkoitus jatkaa viimevuotisella pelityylillä, ja siksi sentterinkin on oltava vaarallinen myös kauempana korista. Meillä on kaksi tasokasta kaveria jo allekirjoitettuna, joten ison miehen kanssa ei ole sellaista hoppua, toteaa Dejworek.

 
5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

Näytä lisää vastaavia