18.7.2019 08:44 Toiseen Korisliiga-kauteensa valmistautuva kaarinalaisseura on solminut kaksivuotisen sopimuksen edelliset neljä kautta Joensuun Kataja Basketia edustaneen Atte Pertun, 29, kanssa.
Atte Perttu oli voittamassa Suomen mestaruutta Katajassa keväällä 2017. Kuva: Ville Vuorinen
Tuleva kausi on Pertulle jo kymmenes Korisliigassa. Perttu on pelannut 301 runkosarjaottelua pääsarjatasolla 3,3 pisteen ja 1,2 levypallon keskiarvolla. Perttu oli voittamassa Suomen mestaruutta Katajan paidassa keväällä 2017.
– Fiilikset on tosi hyvät nyt, kun neuvottelut on saatu Uran kanssa päätökseen ja sopimus kasaan, niin päästään aloittamaan yhteinen työnteko! Ensi kauden odotuksissa omalta osalta on pelata ehjä ja tasapainonen kausi, rikkonaisen viime kauden jälkeen, ja pystyä auttamaan joukkuetta saavuttamaan yhdessä asetetut tavoitteet, Perttu kommentoi seuran nettisivuilla.
Uran päävalmentaja Kristian Palotie on mielissään uusimmasta pelaajasopimuksesta.
– Tämän hankinnan myötä kotimainen rosterimme on täytetty ja voimme keskittyä ulkomaisten pelaajien löytöön, jotka parhaiten sopivat tämän ryhmän ympärille.
– Atte sopii ryhmäämme täydellisesti: Todellinen ammattilainen, joka pystyy ison pelaajan paikalla venyttämään kenttää kauas maalatulta alueelta. Uskon myös, että meillä on mahdollisuus ns. koris-äo:lla kilpailemaan kenen vaan joukkueen kanssa.
– Vaikka Atte Perttu pystyy sammuttamaan hallin valot, haluan myös tulevalla kaudella vaatia häneltä asioita, mitä häneltä ei muutamaan vuoteen ehkä juurikaan olla.
Ura Basketilla on nyt sopimukset Joona Airenteen, Marius van Andringan, Edvard Gullichsenin, Lauri Hännisen, Ville Hännisen, Miikka Luosmaan, Trey Niemen, Eero Sahlbergin ja Atte Pertun kanssa.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.