22.12.2016 Naisten Korisliigassa viidentenä oleva Kouvottaret on jatkanut koeajalla olleen Bianca Bartonin sopimusta kauden loppuun asti. Polvensa marraskuussa loukannut Khandijah Sessions sen sijaan ei jatka joukkueessa.

Bianca Barton pyörittää Kouvottarien peliä kauden loppuun asti. Kuva: Kouvottaret
Takamies Bianca Barton liittyi Kouvottariin marraskuun lopulla ja on sen jälkeen pelannut kuusi ottelua 12,2 pisteen ja 4 syötön keskiarvoilla ottelua kohden.
Kouvottaret ja Khadijah Sessions ovat purkaneet pelaajasopimuksen pelaajan aloitteesta. Sessions loukkasi polvensa marraskuun alussa, ja hän halusi kuntouttaa itsensä odotettua vaikeammasta vammasta kotimaisemissaan.
Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
BC Nokian naiset on solminut ensi pelikautta koskevan valmennussopimuksen Denis Kucevicin kanssa.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takapelaaja Ella Sahurin (165cm, 20 vuotta) kanssa. Tuore sopimus kattaa pelikauden 2026–27.
Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.