16.12.2011 Korisliigassa toisena ja kolmantena olevat loimaalainen Nilan Bisons ja Tampereen Pyrintö pääsivät perjantaina kotivoittojen saattelemina joulutauolle. Bisons voitti Salon Vilppaan 88–66 (42–31) ja Pyrintö päihitti Lappeenrannan NMKY:n 82–71 (36–36).
Ryan McDade ja Biisonit lähtivät liigakakkosena joulutauolle.
Antero Lehto oli jälleen heitossa, kun Pyrintö kukisti LrNMKY:n. Kuvat: Eveliina Toivola & Francois Perthuis.
Tappioitta syyskauden kotonaan pelannut kaksikko ei ottanut voittoja ilman tuskaa. Vilpas johti Loimaalla toisen neljänneksen puoliväliin. Tilanteesta 22–24 vei Bisons kuitenkin jakson lopun 20-7 ja johti ottelua tauon jälkeen parhaimmillaan jo 30 pisteellä.
– Alussa näytti, että olimme jo lähdössä joulutauolle. Muutamien tyhmien pallonmenetysten jälkeen rauhoituimme ja keskityimme ennen kaikkea puolustamiseen. Se tepsi ja loppupeli olikin jo helppo, kommentoi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
Voittajien tehotrion muodostivat Ryan McDade (17/7), Jeb Ivey (16/2/10 syöttöä) sekä Matti Nuutinen (16/9). Vilppaan parhaat olivat Emmanuel Holloway (17/1), Roope Ahonen (16/2) ja John Fields (11/13).
Tampereella LrNMKY sinnitteli hallitsevan mestari Tampereen Pyrinnön tahdissa pitkään. Pyrintö nykäisi päätösjakson alussa 11 pisteen johtoon, mutta latautunut vierasjoukkue ei antautunut, vaan kuroi vielä viimeisen minuutin aikana viiden pisteen päähän. Pyrintö vei kuitenkin loppuhetket 6-0 ja koko ottelun 82–71 (36–36).
Pyrinnön paras oli mainion syyskauden pelannut Antero Lehto (21/3). Pelipäällä olivat myös Kenneth Lowe (19/3) ja Antwine Williams (19/7/3 syöttöä). Vieraista komeimmat lukemat keräsivät Tyler Tiedeman (19/8/6 syöttöä) ja Lawrence Hamm (18/8).
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.