27.10.2007 Naisten SM-sarjanousija HoNsU Jyväskylästä on hankkinut uuden sentterin vahvuuteensa. Uusi tulokas on 187-senttinen ja 22-vuotias Breanne Watson, jonka on määrä lievittää HoNsU:n loukkaantumistilannetta.
HoNsU:lta ovat sivussa loukkaantumisten vuoksi Pia Salminen sekä Johanna Juka. Molemmat ovat käyneet polvioperaatioissa. Etenkin Salmisen poissaolo näkyy, sillä 184-senttinen laituri oli viime kaudella I divisioonan voittaneen joukkueen paras korintekijä 14,3 pisteellään.
Kanadalainen Breanne Watson valmistui viime keväänä Washingtonin yliopistosta. Viimeisellä kaudellaan hän kirjautti 7,1 pisteen ja 4,0 levypallon keskiarvot, jotka Watson kokosi pelaamalla keskimäärin 20,3 minuuttia ottelua kohden.
HoNsU:n voittosuhde on viiden SM-kierroksen jälkeen 0-5. Seuraavan kerran HoNsU pelaa sunnuntaina kotikentällään Espoo Teamia vastaan.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.