Catz Lappeenrannalle täysi tusina

14.12.2013 20:40 Lappeenrannan Catzille ei löydy pysäyttäjää Naisten Korisliigassa. Voitettuaan Torpan Pojat 87-72 (46-39) kissalaumalla on nyt allaan 12 peliä, joista yhtä monta voittoa.

Catz on edelleen voittamaton Naisten Korisliigan marraskuun pelaajan Jordan Murphreen johdolla.

Laura Lehtoranta loisti viimeisellä neljänneksellä.

Titta-Riina lepistö haastoi Keravan puolustusta kahdentoista vapaaheiton arvoisesti.

Riennon La'Keisha Suttonin lauantain työnäyte oli vakuuttava: 30 pistettä ja 18 levypalloa. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.

Nopeatempoisessa ottelussa Catz oli alusta lähtien niskan päällä, mutta ToPo pysyi iskuetäisyydellä läpi pelin. ToPon tukkiessa korinalustan, kotijoukkueen Jordan Murphree (20/7/9 syöttöä) pääsi nakuttamaan neljä kolmosta ja Dionne Pounds (15/4) viisi.


Kapealla kokoonpanolla pelannut kissalauma veti pelin vierasjoukkueen tavoittelemattomiin lopulta viimeisellä neljänneksellä.

- Neljännellä jaksolla löysimme monipuolisella pelillä Reshetkon ja Andersonin, jotka ratkaisivat homman meille. 25 syöttöä meiltä on upea luku ja teimme liki 90 pistettä, joka on kova luku kärkimatsiin, päävalmentaja Mika Haakana kommentoi Catzin otteluraportissa.

Murphreen ja Poundsin lisäksi Jelena Reshetko (22/12) ja Alexandria Anderson (20/11/7 syöttöä) näyttivät parhaansa.

Vierasjoukkueen ylivoimainen ykkönen oli Ashlee Roberson (28/12/6 syöttöä). Vilma Kesänen (16/5/7syöttöä) ja Niina Laaksonen (14/9) antoivat taustatukea.


PeKan päätösneljännes takasi voiton


Steveco Areenalla kotijoukkue Peli-Karhut nappasi voiton vierailevalta Tapiolan Hongalta 86-63 (37-33). Honka piti pintansa ensimmäisellä puoliajalla ja uhitteli vielä kolmannella neljänneksellä parhaimmillaan kolmen pisteen päässä.

Viimeisellä neljänneksellä kolmikko Andrea Barbour (32/10), Taru Tuukkanen (15/13/5 syöttöä) ja Laura Lehtoranta (14//0) pistivät sukan rullalle ja ottivat voiton kotijoukkueelle.

PeKalta myös Krystal Vaughn (17/7) oli vauhdissa.

Vierasjoukkueen tehot tekivät Shanel Harrison (19/11), Tuuli Menna (14/6) ja Meral Bedretdin (12/4).


HoNsU uskalsi haastaa keravalaisia


HoNsU Jyväskylä otti vakuuttavan voiton Keravan Energia Teamistä 52-82 (22-41). Vierasjoukkue haastoi puolustusta jatkuvasti ja pääsi vapaaheittoviivalle peräti 42 kertaa naulaten niistä 27 (64%).

Erityisesti Titta-Riina Lepistö (20/9) pääsi nautiskelemaan viivalta kahdeksan pistettä. Myös Kaisa Lind (14/6), Noora Lakaniemi (13/4) ja Katja Summala (11/5) pelasivat erinomaisesti. Nikki Speediä (9/10/7 syöttöä) jouduttiin rikkomaan ottelun aikana 10 kertaa.

Kotijoukkueelta parhaimmin pelasivat vahvistukset Mollie Williams (12/16) ja Rosetta Adzasu (12/3).


Riennolle kolmas voitto


Turun Riento otti tärkeän voiton Äänekosken Huimasta 108-78 (57-49). Riennon vauhti alkoi painamaan kahdeksalla pelaajan kokoonpanolla pelanneita äänekoskelaisia kolmannella neljänneksellä. Viimeisen neljänneksen kotijoukkue vei näytöstyyliin 23-8.

La'Keisha Sutton (26/2/7 syöttöä) ja Arrate Agirre (21/4/5 riistoa) olivat vauhdissa. Heitä säestivät Sofia Pelander (14/5), Salla Ekström (12/5) ja Katleena Kärkkäinen (11/5).

Ilman Kenya Robinsonia pelanneilta herhiläisiltä Lonniya Bragg (30/18/5 riistoa) kirjasi kovat tehot. Myös Jordan Madden (14/3) ja Emmi-Julia Nurmi (10/0) pääsivät kaksinumeroisille pistetehoille.

 

Lisätietoja: Naisten Korisliiga

Lisätietoja: Catzin otteluraportti

Asiat

 
25.4.2025 09:43 Susijengi

Fenerbahce kahteen voittoon Jantusen Paris Basketballista Euroliigan pudotuspeleissä

Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 10:29 Susijengi

Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa, PAOK Saloniki taipui kakkossijaan

Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.

22.4.2025 22:55 Miesten I divisioona A

Lahti Basketball miesten divisioona A:n mestariksi 1805 katsojan edessä Luhta Areenalla

Miesten I divisioona A:n mestarijoukkue selvisi tänään, kun Lahti Basketball voitti kolmannessa finaaliottelussa Jyväskylä Basketball Academyn numeroin 102–55. Luhta Areenalla oli kerääntynyt peräti 1805 katsojaa, mikä on miesten ykkösdivisioonan kaikkien aikojen ennätys.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

22.4.2025 12:00 Pääjuttu

Hartwall Sport on mukana EM-kotikisoissa Susijengin virallisena urheilujuomana

Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

21.4.2025 14:01 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta aloittanut finaalit Saksassa – kausia päätökseen Espanjassa ja Unkarissa

Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

Näytä lisää vastaavia