12.2.2019 21:14 Tapiolan Hongan ja Lappeenrannan Catzin kauden kolmas kohtaaminen päättyi jatkoajan päätteeksi vierasjoukkueen voitonjuhliin.
Ennen viimeistä jaksoa Valencia McFarland oli joukkueensa riveistä ainoa, joka oli onnistunut säkittämään kaukoheiton pohjaan. Kuva: Ville Vuorinen
Tapiolan Honka ei saanut kuitattua viime viikon tappiotaan Catzille jatkoaikatrillerin päättyessä vieraiden hyväksi koriluvuin 75-76 (30-27). Toistaiseksi Honka ei ole kyennyt selättämään kissalaumaa vielä kertaakaan, vaikka yrityksiä tähän on ollut kolmen ottelun verran kauden aikana. Lappeenrantalaiset pääsevät voitettujen sarjapisteiden johdosta jakamaan sarjan kolmannen tilan Kouvottarien ja Espoo Basket Teamin kanssa.
Äärimmäisen tasaisen ottelun suurin johto oli ottelussa Hongalla, mutta tällöinkin ero venähti ainoastaan kahdeksaan pisteeseen. Tasatilanteessa joukkueet kävivät 14 kertaa, mutta johtoasemia vaihdeltiin peräti 26 kertaa.
Vielä puoliaikaan mennessä Catzin heittopeli kaukaa näytti varsin huolestuttavalta, sillä kymmenestä yrityksestä vain yksi oli osunut pohjaan. Omat haasteensa löytyvät tässä vaiheessa ottelua myös Hongan päädystä: joukkueen tehonikkari Alexyz Vaioletama oli säkittänyt vaivaiset kaksi pistettä, jonka vuoksi joukkueen pistetehtailu lepäsi vahvasti Sidney Cookin harteilla.
Molempien joukkueiden ongelmat helpottivat kahden viimeisen jakson aikana. Valencia McFarland alkoi yhdessä Roosa Kososen kanssa sihdata kolmosen kaaren takaa paremmin, mutta Catzin epäonneksi myös Vaioletama sai koneistonsa käyntiin, josta todisteeksi jäi kahden viimeisen neljänneksen aikana tykitetyt 21 pistettä.
Korista koriin taistelu ei tuottanut ratkaisevaa tulosta varsinaisella peliajalla, ja jatkoajalle lähdettiin 69-69 tasatilanteesta. Reilu minuutti ennen summerin soittoa kaikkensa antanut Aleighsa Welch onnistui vielä nostamaan korin väsähtäneelle joukkueelleen, mikä samalla myös ratkaisi ottelun. Honka sai pelattua vielä kohtuullisen heittopaikan Kaisa Kuismalle, mutta epäonninen heitto ei tällä kertaa kuitenkaan löytänyt tietään sukan läpi.
Etenkin ottelun alkupuolella vierasjoukkueen pelastusrengas oli Valencia McFarland (22/7/7s), mutta loppua kohden esiin astui niin ikää Aleighsa Welch (26/10). Myös Elena Reshetko tehoili hyvät lukemat (10/15).
Ottelun korkeimman teholukeman pöytään iski kotiyleisön edessä Alexyz Vaioletama (23/15/6s). Mehevän tuplatuplan onnistui tehtailemaan myös Sidney Cook (23/13), joka piti joukkuettaan mukana voittokamppailussa läpi ottelun.
Naisten Korisliigan pelit jatkuvat jo keskiviikkona 13.2., jolloin pelataan neljän ottelun pelikierros. Vimpelin Veto haastaa kotihallissaan Peli-Karhut ja Hyvinkään Ponteva puolestaan emännöi Torpan Poikia. Espoossa kamppailevat Espoo Basket Team sekä HBA, Kouvottaret matkustaa sen sijaan Forssan Alun vieraaksi. Kaikki ottelut alkavat klo 18.30.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.