Coleman riehui nyt Honkaa vastaan, Pyrintö ja Vilpas vahvistivat asemiaan

21.2.2014 Nilan Bisonsin uusi takamies Aubrey Coleman rankaisi Honkaa 27 pisteellä ja Bisonsin tukahduttava joukkuepuolustus hoiti loput, kun loimaalaiset naarasivat Espoosta 69–76 (30–29)-vierasvoiton perjantaina. Pyrintö vahvisti asemiaan liigan kärjessä peittoamalla Karhun ja Salon Vilpas kipusi takaisin kahdeksannelle sijalle murjomalla Lahtea.

Aubrey Coleman piiskasi Honkaa 27 pisteellä..

..ja Matti Nuutinen jatkoi hyvää talveaan.

Damon Williams oli ilmiömäinen Pyrinnön hakiessa revanssivoiton Karhusta.

Vilpas karkasi Namika Lahdelta Shawn Atupemin johdolla. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Honka ja Bisons olivat scoutanneet tarkasti toistensa vahvuudet pois ja kolmen jakson ajan Espoossa edettiin tasaisissa merkeissä. Päätösjaksolle lähdettiin loimaalaisten 51–52-johdossa.

 

Bisons aloitti kuitenkin irtiottonsa heti päätösjakson alussa, kun läpi ottelun liukkailla läpiajoillaan espoolaisille sydämentykytyksiä aiheuttanut Aubrey Coleman sai joukkuetoverinsa vahvemmin rinnalleen.

 

Tuukka Kotti, Antto Nikkarinen ja Matti Nuutinen johdattivat jakson alussa Bisonsin kahdeksan pisteen johtoon. Ville Mäkäläisen sekä Carl Lindbomin perättäisten kolmosten myötä loimaalaisjohto kasvoi 12 pisteeseen (59–71), kun peliä oli jäljellä neljä minuuttia.

 

Honka kiri kaksi minuuttia ennen loppua neljän pisteen päähän ja 25 sekuntia ennen loppua jo kolmen pisteen päähän, mutta Nuutisen ja Mäkäläisen viime hetkien vapaaheitot takasivat loimaalaisille kaivatun vierasvoiton.

 

– Honka pelasi todella kovaa. Voittomme avain oli neljännen jakson alku, jolloin saimme muutaman stopin puolustuspäässä sekä pari helppoa koria. Kaunista se ei ollut, mutta vain voitot lasketaan, Bisons-koutsi Greg Gibson mittaili.

 

Uusin Biisoni Aubrey Coleman (27/8/5 riistoa) johti joukkuettaan kolmen jakson ajan ilmiömäisen vikkelillä ajoillaan ja vikkelällä puolustuspelaamisellaan. Gibson kuitenkin muistutti joukkueensa karanneen vasta, kun koko miehistö alkoi onnistua.

 

– Meillä ei ole ollut tällä kaudella Aubreyn kaltaista vauhdinpitäjää joukossamme ja on ilman muuta etuoikeus, että hän on joukkueessamme. Tarvitsimme kuitenkin voiton varmistamiseksi koko joukkueen onnistumisia sekä muutamia isoja koreja Villeltä (Mäkäläinen) ja Matilta (Nuutinen).

 

Uusin Biisoni Aubrey Coleman (27/8/5 riistoa) vakuutti niin Tapiolan Urheiluhallin yleisön kuin URHOtv:n katsojatkin taidoistaan. Tuukka Kotti (17/6), Ville Mäkäläinen (11/3), Matti Nuutinen (7/4/2 blokkia) ja Carl Lindbom (7/6) esiintyivät myös väkevästi.

 

Hongasta Jaraun Burrows (22/11/4 syöttöä) onnistui korin alla ja Tuomas Iisalo (13/2) sekä Brady Morningstar (13/2/4 syöttöä) kauempaa.

 

Pyrintö pyöritteli Karhun väsyksiin

 

Kauhajoen Karhu matkusti perjantaina Pyynikille haastamaan liigajohtaja Pyrinnön vajaamiehisenä purettuaan aiemmin päivällä sopimuksensa amerikkalaislaituri Quincy Hankins-Colen kanssa.

 

Karhu oli Tampereellakin verrattain energinen ja pelasi hyvällä taisteluilmeellä, mutta Hankins-Colen poissaolo ja Markus Moleniuksen ottelun alun loukkaantuminen pakottivat Karhun tyytymään puolustuspäässä epäsuotuisiin match-upeihin.

 

Ero oli tauolla 14 pisteessä ja vaikka Karhu onnistui horjuttamaan kotijoukkueen selustaa hyökkäyslevypalloillaan, tamperelaiset talloivat yhä tukevamman jalansijan liigan kärjessä 98–78 (50–36)-voitollaan. Voitto oli liigajohtajalle kuudes perättäinen.

 

– Olimme ajoittain erittäin hyviä molemmissa päissä. Saimme taktisesti aika kypsiä ratkaisuja aikaan hyökkäyspäässä. Kun uskalsimme ajaa korille, emmekä tyytyä hyppyheittoihin, saimme Karhun virhevaikeuksiin, kiitteli Pyrinnön luotsi Pieti Poikola.

 

Kevään 2011 Suomen mestareiden kohtaamisessa Pyrinnön Damon Williams (31/7/3 syöttöä/5 riistoa) pelasi yhden kauden parhaista otteluistaan, kun taas Karhun Antwine Williams (14/12/3 syöttöä) jäi kelpo iltapuhteestaan huolimatta sukunimikaimansa varjoon.

 

Kelvin Lewis (20/4) ja BJ Raymond (17/10/3 syöttöä) olivat Williamsin ohessa ”Punakoneen” parhaat.

 

Karhusta Andre Williamson (22/11) onnistui käyttämään Antti Nikkilän poissaoloa hyvin hyödykseen. Myös Matias Ojalan (13/0) peli-ilme oli ennakkoluuloton. Hankins-Colen poissaoloa lisäksi joukkuetta heikensi Markus Moleniuksen loukkaantuminen pelin alussa.

 

Vilpas rymisteli kahdeksannelle sijalle

 

Aiemmin viikolla Korisliigan kahdeksannen sijan Lapuan Korikobrille menettänyt Salon Vilpas palasi pudotuspelikuvioon rynnistämällä Namika Lahden nurin pistein 96–64 (41–39).

 

Viime viikkoina alavireisesti pelännyt Namika sai lisää virtaa Robert Arnoldin paluusta kokoonpanoon ja oli voitossa kiinni vielä pelin avauspuoliskolla. Kolmannella jaksolla Namikalta loppui kuitenkin menovesi täydellisesti, ja Vilpas nosteli tukun vapauttavia koreja sentterinsä Shawn Atupemin johdolla.

 

Vilpas pommitti kolmannen jakson aikana tasaisesti koko miehistöllään 31 pistettä ja karkasi 18 pisteen johtoon masentaen Namikan täydellisesti.

 

Shawn Atupem (24/8/3 syöttöä) nousi voittajien tehoykköseksi Marcus Relphorden (21/10) kanssa. Joseph Harris (18/9) ja Eero Lehtinen (12/5/4 syöttöä) kantoivat myös ansiokkaasti kortensa kekoon.


Storm Warren (20/11/3 riistoa/2 blokkia) ja Dan Oppland (18/7/5 syöttöä) erottuivat Namikasta esille.

 

(Basket.fi)

 


Lisätietoja: Korisliiga
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia