Componenta lähetti Allisonin kotimatkalle

26.11.2003 Karkkilalainen SM-Koriksen joukkue Team Componenta on antanut lähtöpassit Anthony Allisonille. 198-senttinen Allison ei vakuuttanut kahden viikon koeajallaan Componentan johtoporrasta.

Allison ehti pelata kolme SM-runkosarjan peliä. Hän kärsi jalkavaivoista, joka näkyi miehen otteissa. Suoritustasoa laski myös Allisonin pelaamattomuus. Hän oli pelaamatta kauden 2002-03 perhesyiden vuoksi. Kolmessa SM-pelissään Allison kirjautti keskimäärin 20,0 pistettä ja 8,7 levypalloa, mutta hänen pelitilanneheittojensa osumatarkkuus jäi vaatimattomaan 31,1 prosenttiin (19/61).  

Anthony Allison on aiemmin urallaan edustanut Suomessa Honkaa ja Kouvoja. Meriittilistalleen hän kokosi kyseisiltä kausilta kaksi Suomen mestaruutta ja yhden Suomen Cupin voiton.  

Keskiviikon SM-kotiottelussa Componentan vahvistuksena Namika Lahtea vastaan pelaa John Green, joka on ollut joukkueen vahvuudessa kauden alusta saakka.

Orr-Ewing ei kelvannut Huimalle 

Äänekosken Huima on puolestaan luopunut EU-peluri Etienne Orr-Ewingin palveluksista. 201-senttinen Orr-Ewing oli Äänekoskella niinikään koeajalla. Orr-Ewing esiintyi kolmessa SM-ottelussa, mutta ei saanut heikkojen esitystensä vuoksi edes peliaikaa. Mies pelasi kolmessa pelissä yhteensä kymmenen minuuttia.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

Näytä lisää vastaavia