15.8.2013 Korisliigaa pelaava Uudenkaupungin Korihait on solminut pelikautta 2013/14 koskevat sopimukset yhdysvaltalaispelaajien Josh Dollardin ja Sam McLaurinin kanssa. Korihailla on nyt voimassa yhdeksän pelaajasopimusta tulevalle kaudelle.
Ison laitahyökkääjän paikalla viihtyvä 202-senttinen, 26-vuotias Josh Dollard on pelannut aiemmin eurokoripalloa mm. Kreikan, Turkin ja Sveitsin pääsarjoissa, jonka lisäksi hänellä on takanaan ammattilaiskausi Kanadan Halifaxissa.
203-senttinen, 23-vuotias Sam McLaurin on puolestaan puhdas korinaluspelaaja, jolla on edessään ensimmäinen kausi ammattilaisena. McLaurin pelasi vielä viime kaudella Illinoisin yliopistossa USA:n NCAA-liigassa.
– Dollard on kokenut iso laitahyökkääjä, joka tulee olemaan joukkueemme avainpelaaja hyökkäyspäässä. Hänellä on näyttöä todella kovista eurosarjoista, mutta lopullinen läpimurto huippusarjoissa on jäänyt tekemättä. Nyt hänellä on kova into uudelle Euroopan valloitukselle ja Suomen Korisliiga toimii siinä loistavana ensimmäisenä portaana, kertoo Korihaiden päävalmentaja Ari Mikkola.
– McLaurin on nuori ja urheilullinen sekä nöyrä joukkuepelaaja. Hän tulee olemaan joukkueen ainoa todellinen sisäpelaaja, jonka vastuulle tulee levypallopelaaminen ja sisäpuolustaminen. Odotan lisäksi McLaurinilta aktiivista kentän juoksemista ja haastamista myös hyökkäyspäässä, jatkaa Mikkola.
Dollardin ja McLaurinin lisäksi Korihailla on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Mikko Jalosen, Sami Ikävalkon, Pyry Rainamaan, Sami Mäntymaan, Niko Malisen, Jalmari Salaterän ja Tero Inton kanssa.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.