Elina Pasola jatkaa Espanjassa

5.9.2003 Pussihukkien kasvatti, Elina ”Ella” Pasola jatkaa myös tulevalla kaudella ammattilaisena Espanjan kakkosliigassa. Hän on allekirjoittanut sopimuksen Cantos Blancos Guadalajara –joukkueen kanssa. Viime kaudella Pasola edusti samaisessa sarjassa E. Santos-Adbaa.

Pasola oli jo tehnyt ensi kaudesta sopimuksen Pussihukkien naisten joukkueen kanssa. Sopimus mahdollisti kuitenkin siirtymisen ulkomaille ammattilaiseksi. Pasolan sopimus Espanjaan on vuoden pituinen.  

- Tämä on hyvä tilaisuus päästä taas kokemaan uutta. Kaikki mahdollisuudet pitää hyödyntää. Uskon myös Espanjassa kehittyväni pelaajana, kommentoi Pasola siirtoaan.  

- Ellan kannalta varmasti paljon kokemuksia tuova ja kasvattava kausi tulossa. Joukkueena koimme tietysti merkittävän menetyksen, mutta kaikki muut asiat ja pelaajat pystyvät korvaamaan sen. Ja pitää muistaa, että tällainen mahdollisuus oli koko ajan kaikkien tiedossa. Olen vilpittömän onnellinen Ellan puolesta, PuHu:n naisten päävalmentaja Jarkko Pokkinen kertoi.  

Viime kaudella Pasola kirjautti Espanjan kakkosliigassa 26 pelissä ottelukohtaisiksi keskiarvoikseen 11,9 pistettä ja 2,3 levypalloa pelattuaan keskimäärin 28,6 minuuttia.  

Pasolan tuore siirto on jatkoa suomalaisnaisten Espanjan-valtaukselle. Ennen Pasolaa sopimukset espanjalaisseurojen kanssa oli tehnyt peräti viisi suomalaista. Samalla sarjatasolla Pasolan kanssa pelaavat tulevalla kaudella myös Pussihukista lähtenyt Kaisa Höök (Cacéres) sekä Panttereista siirtynyt Mari Puustinen (E. Santos-Adba). Espanjan pääsarjaa pelaavat suomalaisista Reetta Piipari (Filtros Mann), Taru Tuukkanen (Perfumerias Avenida) ja Kaisa Tuure (Yaya Maria Breogani).



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_naiset/
 
23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:38 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimies palasi Saksaan voittamaan mestaruuden

Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

Näytä lisää vastaavia