Ennakkosuosikit saalistivat avausvoitot altavastaajien taistelusta huolimatta

28.3.2013 20:58 Naisten SM-puolivälierien avausvoitot menivät Lappeenrannan Catzille, Kotkan PeliKarhuille ja Forssan Alulle.

PeKa:n Anissa Pounds oli hyvässä pelivireessä joukkueen kaataessa Huiman.

Anni Mäkitalon Catz nappasi Riennosta avausvoiton.

Turun Riento aloitti ensimmäisen puolivälieräottelun Lappeenrannan Catzia vastaan todella pirteästi. Brittany Hedderson ja Callan Taylor onnistuivat ensimmäisellä puoliajalla erinomaisesti pienikokeisempaa Catzin puolustusta vastaan. Ottelun ensimmäinen jakso mentiinkin Riennon hienoisessa komennossa. Catz pysyi kuitenkin aivan turkulaisten kintereillä Alexandria Andersonin ja Chandrea Jonesin koreilla.

 

Lappeenrantalaiset saivat ottelun juonesta kiinni toisella jaksolla, ja kirivät Riennon ohi. Puoliaikaan mennessä Catz oli repinyt Rientoon jo 13 pisteen eron (49 – 36).

 

Kolmas jakso meni selkeästi hallitsevan Suomen mestarin nimiin. Joukkueen pistekärki Jelena Reshekto pääsi yhä paremmin peliin kiinni, ja auttoi joukkuettaan kasvattamaan eroa entisestään. Riento voitti viimeisen jakson 10 pisteellä, muttei kyennyt saavuttamaan Catzin etumatkaa. Ottelu päättyi Catzin selkeään 85 – 68 -voittoon.

 

Ottelun tehokkaimmat olivat Catzin Anderson (25/5), Jones (20/2) ja Reshetko (19/12) sekä Riennon Hedderson (23/4), Callan Taylor (15/9) ja Tiia Hietanen (14/2).

PeKa vei voiton hyvin taistelleesta Huimasta 

Huima oli saapunut Kotkaan taistelumielellä. Ensimmäisen puoliajan äänekoskelaishahmoja olivat vahvasti taistellut Kenya Robinson ja Jennifer Holliday. PeKa:n takamiesosasto aloitti ottelun niin ikään vahvasti. Anissa Pounds vaikutti löytäneen oivallisen pudotuspelivireen, ja pussitti kolmosensa tarkasti. Myös Reetta Piiparin heittokäsi kävi tulikuumana. Ottelun toiseen puoliskoon lähdettiin PeKa:n kahden pisteen johdossa. 39 – 37.

 

Joukkueiden vääntö jatkui tavattoman tiukkana myös kolmannessa erässä. Robinsonin lisäksi Jennifer Holliday ja Salla Viitanen pitivät Huiman mukana taistelussa.

 

PeliKarhut antoi viimeisessä erässä kuoliniskun Huiman hyvälle taistelulle. Jakso meni PeKa:lle lukemin 27–14 ja koko ottelu numeroin 84 – 70. Päävalmentaja Seppo Kurjen mukaan joukkue luotti omaan peliinsä läpi ottelun.

– Pelasimme omaa peliämme ja luotimme laajaan pelaajamateriaaliimme. Huima taisteli, mutta alkoi väsyä. Takamiehemme Piipari, Pounds ja Richter pelasivat loistopelin, ja lisäksi onnistuimme leypalloissa Campbellin puuttumisesta huolimatta, Kurki tiivisti ottelun päätyttyä.

 

Joukkueen paras levypallopelaaja Korinne Campbell oli nilkkavamman vuoksi sivussa. Cambellin pelaaminen seuraavassa ottelussa on vielä epävarmaa.

 

Ottelun tehokkaimmat pelaajat olivat PeKan: Piipari (22/4/3 syöttöä), McKentzie (16/11) ja Richter (14/2) sekä Huiman Robinson (27/15), Holliday (12/3) ja Viitanen (11/1).

HoNsU:n loppukiri ei riittänyt voittoon 

Forssan Alku näytti HoNsU:lle kaapin paikan kahdella ensimmäisellä jaksolla. Lähes jokainen forssalaispeluri onnistui korinteossa. FoA:n sisäpelaajaosasto pystyi lisäksi pitämään HoNsU:n Minna Stenin aisoissa. HoNsU:n heittopeli oli harvinaisen kankeaa: joukkue upotti ainoastaan yhden kolmestatoista kolmosyrityksestään. Puoliajalle siirryttiikin FoA:n selkeässä 41 – 22 -johdossa.

 

HoNsU heräsi mukaan taisteluun toisella puoliajalla. Jyväskyläläisten ratkaisijoiksi nousivat Nia Jackson ja Brandi Davis. 3. jakso meni jyväskyläläisten nimiin, ja 4. jakson alussa joukkue tuli 4 pisteen päähän 11–0-runilla.

 

Kun peliaikaa oli jäljellä minuutti FoA johti enää pisteellä. Alku oli ratkaisuhetkillä HoNsU:a väkevämpi levypallokamppailuissa, ja jyväskyläläiset joutuivat rikkomaan kotijoukkueen pelaajia. Alku pussitti vapaaheittonsa tarkasti, ja kasvatti eron lopulta kuuteen pisteeseen. Puolivälierävoitto kirjattiin FoA:lle lukemin 69–63.

 

Ottelun tehokkaimmat olivat: Lechlitner (18/), Ray (10/11) ja Saarinen (10/19) sekä HoNsU:n Davis (19/10), Sten (11/10) ja Jackson (12/8).

 

Asiat

 
19.12.2025 11:19 Strategia

Strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen – kuusi kehitysohjelmaa pyörähti käyntiin

Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.

18.12.2025 12:26 Pääjuttu

Lassi Nikkarinen siirtyy Hradec Kraloveen

Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

17.12.2025 21:50 Naisten Korisliiga

BC Nokialle kova vierasvoitto - HBA ja PeKa vahvoja paikallispeleissä

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.

17.12.2025 21:44 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 50

Aikuisten divareissa runkosarjojen puolivälit lähestyvät, kun syyskautta on jäljellä enää yksi kierros. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket jatkaa kärjessä, mutta sarja on erittäin tasainen. Miesten I divisioona B:ssa ei löydy tällä hetkellä Panttereille pysäyttäjää. Naisten divisioonassa Pyrintö Akatemia kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

16.12.2025 09:01 NBA

Jazz jatkoaikavoittoon Mavericksista – Markkanen 33 pistettä, 16 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.

15.12.2025 16:41 Erotuomarit

Suomen FIBA-tuomarit toimivat viikoittain kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä

Suomessa toimii tällä hetkellä kahdeksan FIBA-lisensoitua erotuomaria, jotka viheltävät kansainvälisissä otteluissa viikoittain. Tie FIBA-tuomariksi on vaativa ja vaatii poikkeuksellista sitoutumista jo puhtaasti matkustusmäärän vuoksi. Palkintona on paikka kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä.

15.12.2025 11:27 Pääjuttu

NVS 2026: Lotta Vesiluoman puheenvuoro täydentää seminaarin ohjelman

Nuorisovalmennusseminaarin viimeinen esiintyjä on vahvistunut Lotta Vesiluoman muodossa. Seminaariin voi ilmoittautua 5.1. saakka.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia