9.12.2012 Naisten SM-sarjan pisintä voittoputkea punoo tällä hetkellä Forssan Alku, joka löi sunnuntaina ToPon Töölön Kisahallissa pistein 66–75 (41–37). Alku otti ottelun hallintaansa neljännellä jaksolla, jonka aikana ToPo sai aikaiseksi vain kymmenen pistettä. Nokialla Turun Riento käänsi viime hetkillä ottelunsa BC Nokiaa vastaan 69–72 (37–39)-voitokseen.
Henna Salomaan FoA voitti jälleen.
Margareeta Mäkelä johdatti hurmossuorituksillaan Riennon voittoon Nokialla. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.
ToPo hallitsi kenttätapahtumia kotiottelussaan Forssan Alkua vastaan kolmen jakson ajan, mutta neljännellä jaksolla tuuli kääntyi.
Alku sementoi puolustuksellaan ToPon syöttöpelin täysin ja siirtyi parhaimmillaan yhdeksän pisteen johtoon, kun ottelua oli pelaamatta enää kuusi minuuttia. ToPo ei päässyt enää seitsemää pistettä lähemmäs.
Alun tehokkain oli jälleen kerran lähellä tripla-tuplaa käynyt Sarah Miles (17/10/8 syöttöä), jota tahdittivat Secily Ray (16/6) ja tehokasta kautta pelaava Henna Salomaa (11/12).
ToPolta Venlakaisa Hölttä (16/7) pelasi terävästi.
Nokialla nähtiin jännitysnäytelmä, kun sarjanousijat BC Nokia ja Turun Riento iskivät yhteen. BC Nokian rohdot alkoivat purra kolmannella jaksolla, ja pienessä turkulaisjohdossa edennyt ottelu vaihtui emäntäjoukkueen hallinnaksi.
BC Nokia johti vielä numeroissa 67–63 kolme minuuttia ennen loppua, kunnes Riennon Margareeta Mäkelä toi joukkueensa ensiksi kolmosellaan pisteen päähän ja sitten nosti kakkosellaan ja vapaaheitollaan vieraat kahden pisteen johtoon. Riento ei enää johtoaan luovuttanut.
Mäkelän (9/5) lisäksi Riennon tehokkaimmat olivat Brittany Hedderson (18/8) ja Callan Taylor (17/9).
Nokialaisista Amani Franklin (18/5/3 riistoa) ja Noora Lakaniemi (13/0) keräsivät korkeimmat tyylipisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.