16.1.2010 18:50 Forssan Koripojat otti Korisliigan ainoassa lauantain ottelussa kotivoiton Kauhajoen Karhusta 75-68 (35-36) -tuloksella. Kuudesta edellispelistään viisi voittanut Karhu johti ottelua muutamaa minuuttia lukuun ottamatta.

FoKoPon Durell Vinson oli terävällä pelipäällä, kun Kauhajoki joutui suuntaamaan kotimatkalle Forssasta tyhjin käsin. Kuva: Francois Perthuis.
FoKoPo meni johtoon kolme minuuttia ennen loppua ja voitti viimeiset minuutit 12-2.
- Kierrätimme pelaajia niin, että pääsimme viimeiselle jaksolle tuoreemmilla jaloilla. Pystyimme juoksemaan muutaman helpon korin, jotka käänsivät pelin meille, analysoi FoKoPon valmentaja Ari Mikkola.
Joukkueille tuli kiihkeässä pelissä huimasti pallonmenetyksiä, FoKoPolle 21 ja Karhulle 26.
FoKoPon yhdysvaltalaistriosta Rodrick Stewart teki 23 pistettä ja Alex Barnett sekä Durell Vinson 18 pistettä. Vinson vei lisäksi 14 levypalloa.
Reginald Golson teki vieraille 28 pistettä. Vinsonin kanssa paininut Jeremiah Wood päätyi 14 pisteeseen, 15 levypalloon, mutta myös yhdeksään pallonmenetykseen.
(STT)
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.