Hakala jatkaa uraansa, Pantteri-pakka koossa

5.9.2003 Naisten koripallon mestarivaltikan keväällä Äänekoskelle menettäneen Panttereiden joukkue on viimeistä palastaan myötä valmis tulevalle kaudelle. Joukkueessa ei paljon muutoksia tapahtunut. Kaikkien aikojen naiskoripalloilija Lea Hakala on päättänyt jatkaa uraansa. Uudet kasvot ovat Lotta Koskela ja Johanna Lautala.

Panttereiden kesän ainoa menetys on Espanjaan ammattilaiseksi siirtynyt Mari Puustinen. Hänen jättämää aukkoa paikkaamaan tulleet Koskela ja Lautala ovat molemmat Tampereen Pyrinnön kasvatteja. Koskela pelasi viime kaudella Pussihukkien ja Lautala BC Nokian SM-joukkueessa.  

Helsinkiläisjoukkue Panttereiden viime kauden runkopelaajista jatkavat mm. nuori Juta Jahilo, Susanna Rinta, Heli Roukanoja sekä Lea Hakala.  

43-vuotiaan Hakalan uran jatkuminen tietää sitä, että hän kirjoituttaa jälleen naisten koripallohistoriaa uusiksi. Hakala on nimittäin ensimmäisenä naiskoripalloilijana lähestymässä 10.000 SM-runkosarjapisteen rajaa. Koossa Hakalalla on ennen kauden alkua 9.906 pistettä, joka oikeuttaa ylivoimaiseen ykkössijaan kaikkien aikojen tilastossa (kakkosena Nina Pajanti-Raudus, 5.827 pistettä). Hakala napannee ykkösijan nopeasti myös kaikkien aikojen levypallotilastossa, jossa hän on toisena (3.894) vain 15 levyrin päässä Auli Nymanista (3.909).  

Hakalalla on ennestään koossa mykistävät 251 maaottelua ja 15 Suomen mestaruutta, jotka hän on koonnut siitä huolimatta, että on viettänyt urastaan hyvän aikaa Espanjan, Italian ja Yhdysvaltain koripallokentillä.  

Panttereiden valmennuksesta vastaavat tulevalla kaudella vuoden tauon jälkeen kaksikko Mikko Kurki-Annamaija Keturi. Kurjen ja Keturin opastuksella ”pantterilauma” on harjoitellut jo kolmen ja puolen kuukauden ajan.  

- Kulunut harjoittelukausi on ollut pirteä kokemus. Sapattivuoden jälkeen virtaa tuntuu riittävän ja on omalla tavallaan kiehtovaa nähdä millainen sarjasta tulee. Joukkueiden menestymisen etukäteen arviointi on tavallista hankalampaa, pohdiskeli Keturi viitaten mm. keväällä tehtyyn EU-/ETA-alueiden ulkopuolisten vahvistusten poistopäätökseen. 

Pantterit pelaa kotoisten SM-sarjan ja Suomen Cupin ohella myös tulevalla kaudella Baltian liigassa. Joukkue hakee näin kansainvälisistä otteluista kovuutta jo neljäntenä peräkkäisenä kautena. Viime keväänä Pantterit selviytyi, ehkä hieman yllättäenkin, Baltian liigan lopputurnauksessa aina finaaliin saakka.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/

Asiat

 
16.4.2025 22:27 Miesten I divisioona A

Lahti vei divisioona A:n ensimmäisen finaalin – PeU-Basket finaaleihin divisioona B:ssä

Miesten I divisioona A:n finaalit käynnistyivät tänään Lahti Energia Areenalla, jossa Lahti Basketball voitti ensimmäisen loppuottelun 1187 katsojan edessä. Miesten I divisioona B:ssä puolestaan varmistui toinenkin finalisti, kun PeU-Basket eteni loppuotteluihin.

16.4.2025 08:19 Pääjuttu

Jantunen johdatti Paris Basketballin Euroliigan pudotuspeleihin

Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.

15.4.2025 09:01 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Susijengillä on iso kesä edessä”

Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

14.4.2025 20:04 Susiladies

Veera Pirttisellä positiivinen kausi Hannoverissa

Veera Pirttisen, 27, Hannover Luchsen pelit Saksan Bundesliigassa päättyivät puolivälierävaiheeseen. Vaikka mitalipelit jäivät saavuttamatta, niin Pirttinen piti kautta kokonaisuudessaan positiivisena.

14.4.2025 16:00 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton puheenjohtaja- ja hallitusvalinnat kevätliittokokouksessa 2025

Vielä tämän viikon ajan seurat voivat ehdottaa puheenjohtajaa ja jäseniä liittohallitukseen. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.

13.4.2025 20:18 16-vuotiaiden tyttöjen SM

EBT juhli 16-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestaruutta

16-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjan Suomen mestaruuden nappasi EBT, joka voitti tänään Espoonlahden urheiluhallilla Tapiolan Hongan ja vei finaalisarjan nimiinsä otteluvoitoin 2–0.

13.4.2025 20:03 16-vuotiaiden poikien SM

HNMKY musta on 16-vuotiaiden poikien Suomen mestari

16-vuotiaiden poikien SM-sarjan mestaruus ratkesi tänään Namika Areenalla Helsingissä. Helsingin NMKY:n sisäisessä loppuottelussa HNMKY musta voitti HNMKY Valkoisen ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

Näytä lisää vastaavia