23.9.2003 Suomalaisen naiskoripallon ikoni Lea Hakala päätti kesällä jatkaa uraansa. 43-vuotias Hakala tehtaili pisteitä viime kaudella siihen tahtiin, että 10.000 SM-runkosarjapisteen rajapyykin ylittyminen on vain ajan kysymys. Lisäksi Hakala jahtaa kaikkien aikojen levypallotilaston kärkisijaa.
Lea Hakalalla on ennen kauden alkua koossa 9.906 pistettä, joka oikeuttaa ylivoimaiseen ykkössijaan kaikkien aikojen tilastossa (kakkosena Nina Pajanti-Raudus, 5.827 pistettä). Viime kaudella Hakalan pistekeskiarvo oli 11,3, joten kauan tuskin tarvitsee odottaa historian ensimmäistä naispuolista 10.000 pisteen ylittäjää. Miesten SM-sarjan puolella kyseisen rajan ylittäjiä on vain kolme, vaikka otteluita pelataan kautta kohden huomattavasti enemmän. Kyseiset pistenikkarit ovat Gerald Lee (12.556), Kari-Pekka Klinga (10.405) ja Larry Pounds (10.296).
Hakala napannee ykkösijan nopeasti myös kaikkien aikojen levypallotilastossa, jossa hän on toisena (3.894) vain 15 levyrin päässä Auli Nymanista (3.909).
Saavutetuissa Suomen mestaruuksissahan Hakala on jo valmiiksi omilla luvuillaan. Alkavalla kaudella hänen tähtäimessään on jo 16. SM-kulta. Saavutusten arvoa nostaa se, että Hakala on viettänyt urastaan hyvän aikaa SM-sarjan lisäksi Espanjan, Italian ja Yhdysvaltain koripallokentillä.
|
1. |
Lea Hakala |
9.906 |
|
2. |
Nina Pajanti-Raudus |
5.927 |
|
3. |
Auli Nyman |
5.568 |
|
4. |
Terhi Airas-Järventaus |
5.316 |
|
5. |
Elina Lehtonen |
5.281 |
|
6. |
Jaana Sintonen |
4.822 |
|
7. |
Minna Myllylä |
4.174 |
|
8. |
Leena Vestala (nyk. Martin) |
4.578 |
|
9. |
Reija Vesa |
4.119 |
|
10. |
Marianne Koskinen |
3.907 |
|
------ |
||
|
15. |
Heidi Adler |
2.767 |
|
1. |
Auli Nyman |
3.909 |
|
2. |
Lea Hakala |
3.894 |
|
3. |
Terhi Airas-Järventaus |
2.936 |
|
4. |
Elina Lehtonen |
2.225 |
|
5. |
Kenya Robinson |
2.163 |
|
6. |
Leena Vestala (nyk.Martin) |
1.818 |
|
7. |
Dana Aaltonen |
1.677 |
|
8. |
Evi Mustakari |
1.640 |
|
9. |
Jaana Sintonen |
1.565 |
|
10. |
Seija Leino |
1.534 |
|
------ |
||
|
11. |
Heli Roukanoja |
1.453 |
HUOM! Tummenetulla ja kursiivilla merkitty pelaajat, jotka ilmoitettu kauden 2003-04 kokoonpanoihin.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.
BC Nokian naiset on solminut loppukautta koskevan sopimuksen Cierra Walkerin kanssa
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.