12.9.2005 Espoon Honka päätti Serbia ja Montenegrossa pelatun kansainvälisen koripalloturnauksen hienoon 92–88 (45–42) voittoon Primorka Barista. Hongan voitto tiesi samalla sitä, että se sijoittui kuuden joukkueen tasokkaassa CKB cupissa viidenneksi.
Hongan jokainen vastustaja oli kovaa luokkaa. Primorka Bar ei tehnyt poikkeusta. Joukkue pelaa alkavalla kaudella Serbia ja Montenegron pääsarjassa. Honka otti ottelun hallintaansa heti alusta lähtien, mutta kotijoukkue Primorka ei antanut missään vaiheessa periksi.
Tasaisen ottelun ratkaisu nähtiin viimeisellä kymmenminuuttisella, jonne Honka lähti 70-64 -johdossa. Kookkampi Primorka haki ratkaisuja korin alta samalla kun Honka toteutti ensi kauden pelityyliään onnistuneesti.
Nopeaa peliä esittänyt Honka hajoitti Primorkan puolustuksen harkitun kylmähermoisesti. Päävalmentaja Mihailo Pavicevic antoi joukkueelleen mallia ennakkoluulottomuudesta heittämällä aloitusviisikkoon nuoren Juha Nenosen. Nenonen kiitti kunniasta ja rankaisi montenegrolaisia kolmella pisteellä.
Kokeneimmasta kaartista kaikki täyttivät tonttinsa mallikkaasti. Tim Kisner oli kentän hahmo 26 pisteellä, joista yhdeksän syntyi kolmen pisteen kaaren takaa.
- Hieno voitto hienon turnauksen päätteeksi. Voimme olla ylpeitä tästä voitosta. Turnaus oli raskas, mutta osoitimme, että tästä joukkueesta löytyy paljon potentiaalia. Näistä kansainvälisistä otteluista haettu kovuus ja oppi kantavat varmasti hedelmää kotimaisessa liigassa, painotti Kisner.
Myös Hongan toinen uusi amerikkalaisvahvistus, Sarajevoa vastaan jo hienosti onnistunut, mutta KK Mornar-pelin vatsavaivojen takia huilannut Monte Cummings oli toipunut yhdessä yössä kovaan iskuun. Kimmoisa Cummings rankaisi montenegrolaisia 24 pisteellä.
Kesällä kovaan kansainväliseen rytmiin Turkissa pelatuissa opiskelijoiden kesäuniversiadeissa päässyt Tuomas Iisalo osoitti heittovoimansa 16 pisteellä. Olli Nikitin ja Markus Hemdahl täydensivät hyvin Hongan kokonaisuuden. Molemmat pussittivat kahden tärkeää pistettä.
Espoolaisjoukkueen kansainvälisen voiton arvoa nostaa edelleen se, että Jukka Hemdahl joutui jättämään ottelun väliin selkävaivojen takia.
Olympiakomitea ja opetus- ja kulttuuriministeriö järjestävät yhdessä webinaarin, jossa julkaistaan digisuositukset lasten urheilu- ja liikuntaharrastuksiin. Suositukset koskevat vapaa-ajan käyttöä ja niiden tavoitteena on tukea lasten tasapainoista elämää. Ilmoittaudu ja tule kuulolle!
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueiden tulevat karsintaottelut järjestetään WWF:n One Planet -kestävyyskriteeristön mukaisesti. Vastuullisuustyö on osa Koripalloliiton strategiaa ja kriteeristö tukee sen käytännön toteutusta urheilutapahtumien tuotannossa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Verkosto on täydennyskoulutusohjelma HKVT:n suorittaneille valmentajille ja se korvaa aikaisemman JVV-ohjelman. Koulutus on kohdennettu ennen kaikkea niille valmentajille, jotka haluavat auttaa toisia valmentajia kehittymään paremmiksi mentoroinnin ja vertaispalautteen avulla. Mukaan koulutukseen otetaan 12 ensimmäisenä ilmoittautunutta valmentajaa.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Miesten I divisioona A:n kauden huipennus käynnistyy torstaina, kun pudotuspelit käynnistyvät kolmella ottelulla. Runkosarjan ykkönen ACO Basket lähtee mestaruusjahtiin selkeän ennakkosuosikin paineet niskassaan, mutta niskaan hengittävät muun muassa hyökkäysvoimainen Kipinä Basket ja tarkkakätinen Karkkila.