21.12.2007 Espoon Honka kärsi Korisliigan ainoassa perjantain pelissä kolmannen peräkkäisen tappionsa, kun Kouvot otti lopulta selvällä erolla kotivoiton 89-68 (41-42) -lukemin. Tappioistaan huolimatta Honka jatkaa sarjassa kolmantena ja Kouvot neljäntenä.
Honka on pelannut jo pitkään ilman loukkaantuneita runkopelaajiaan Jukka Matista, Monte Cummingsia ja Tim Kisneriä. Se on hävinnyt kolme viime peliään 40:llä, 20:llä ja nyt siis 21 pisteellä.
Kouvolassa peli pysyi tasaisena kolme jaksoa, kun päätösneljännekselle lähdettiin 65-62 -tilanteesta. Hongan voimat eivät riittäneet viimeiselle kymmenminuuttiselle, jonka se hävisi peräti 24-6. Peli ratkesi jo jakson puolivälissä, kun Kouvojen johto kasvoi 13 pisteeseen.
Honka heitti vapaaheitoilla 11 ja kolmosilla kuusi pistettä Kouvoja enemmän, mutta korin alla espoolaiset jäivät isäntien jalkoihin. Kouvot teki lähietäisyydeltä 56 pistettä Hongan jäätyä 18:aan.
Kouvojen koko aloitusviisikko keräsi kaksinumeroiset pisteet. Heistä Roope Suonio, Tuomas Iisalo ja Wayne Bernard heittivät 18 pistettä mieheen.
- Hyvä voitto. Alku kulki osaltani nappiin, mutta lopussa alkoi jo väsymys painaa. Olin kuukauden päivät sivussa loukkaantumisen takia ja se näkyy pelikunnossa. Lisäksi minulla on vielä flunssa päällä, kertoi Iisalo.
Iisalo korosti, että Kouvot pelasi tällä kertaa loppuminuutit fiksusti sortumatta entiseen perisyntiinsä.
- Peli ei mennyt enää pomputteluksi, vaan etsimme systemaattisesti isoja miehiä korin alta.
Hongan teho keskittyi harvempien käsiin, kun Petteri Koponen teki 23 ja Kimmo Muurinen 22 pistettä. ToPossa aiemmin syksyllä kuusi peliä pelannut kroaatti Ivan Cubela aloitti Hongassa kahdeksan pisteen teholla.
(STT – Koris.net)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.