31.10.2021 20:04 Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Tapiolan Honka matkasi Tampereelle ja vei voiton 73-66.
Elsa Lemmilä pisti henkilökohtaisia ennätyksiä uusiksi. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Avausjakso oli tasainen. Kotijoukkue pääsi sen päätteeksi tauolle kahden pisteen johdossa.
Toinen jakso oli espoolaisten hallintaa. Joukkueen puolustus pelasi hienosti. Jakso merkittiin vieraille 26-11. Puoliajalla vierasjohto oli 13 pistettä.
Kolmas jakso oli sitten kotijoukkueelta parempaa tekemistä. Se kavensi vierasjohtoa kahdeksalla pisteellä.
Päätösjakso oi tasainen, mutta Honka piti pintansa. Vieraspisteet matkasivat Espooseen 73-66.
- Hyvää toteuttamista meiltä paikkapuolustusta vastaan. Miespuolustusta vastaan jäätiin sit passiivisiksi, ja sillä Pyrintö pääsi mukaan peliin, Hongan päävalmentaja Niko Nyholm kertasi.
Desiree Ramosille merkittiin ottelussa tupla-tupla 27 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Myös Elsa Lemmilä pelasi myös hienosti. Hän kirjautti oman ennätyksensä niin pisteissä kuin levypalloissakin. Lemmilä heitti 21 pistettä ja keräsi 11 levypalloa. Anni Jämsä teki Pyrinnölle 13 pistettä ja jakoi 11 koriin johtanutta syöttöä.
- Meiltä muuten hyvä peli, mutta harmillisen paljon heitettiin ohi hyvistä paikoista, Pyrinnön Whisper Fisher harmitteli.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Peli-Karhujen kasvatin Elli Heikkilän kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Heikkilälle 9. Naisten Korisliigassa.
Jessica Wisotzki ja ToPo ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen. Kanadasta lähtöisin oleva 23-vuotias laitapelaaja aloittaa Suomesta ammattilaisuransa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.