Honka haki voiton Tampereelta

9.11.2008 Espoon Honka haki Korisliigan ainoassa sunnuntain pelissä voiton Tampereelta, jossa Pyrintö kaatui tuloksella 89-76 (30-40). Pyrintö johti peliä kolmannen jakson puoliväliin asti parhaimmillaan 14 pisteellä. Siitä eteenpäin Honka hallitsi peliä ja kipusi tasaisesti 13 pisteen voittoonsa.

Honka tulitti kolmoskaaren takaa peräti 35 heittoa, joista vain yhdeksän osui.

Hongan tehomies Kimmo Muurinen heitti 23 pisteestään valtaosan lopun ratkaisuvaiheissa. Muurisen käsiin jäi myös 18 levypalloa. Akeem Scott teki Hongalle 23 pistettä, Ben Perkins 16 ja Monte Cummings 15.

- Muurisen levypallopeli oli aivan loistavaa. On mahtavaa seurata miehen taistelua, vaikka iskuja näyttää tulevan lähes joka suunnalta, ylisti Hongan apuvalmentaja Jyrki Suhonen.

Pyrinnön voimahahmona jatkoi Antti Nikkilä 23 pisteen ja 12 levypallon tehoilla. Hänen lisäkseen vain Chris Hester pääsi yli kymmenen pisteen 15 pinnallaan.

- Saimme Hongan ottamaan alussa sellaisia heittopaikkoja kuin halusimmekin. Honka on kuitenkin joukkue, joka pystyy muuttamaan kuvioita pelin sisällä. Me emme ole siihen vielä valmiita. Ensisijaisesti hävisimme siihen, kun Muurinen, Perkins ja Cummings nousivat lopussa levypalloissa ylitsemme, tunnusti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola. 

(STT) 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

11.4.2025 20:17 Korisliiga

Seagulls vei sarjan katkolle – Vilpas kaatui isolla piste-erolla

Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

10.4.2025 10:14 Korisliiga

Kouvot ja Rasmus Lindberg jatkosopimukseen

Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

Näytä lisää vastaavia