Joensuun Katajalle tappioton marraskuu

30.11.2011 Korisliigan kärkijoukkue Joensuun Kataja sai keskiviikkona Kotkassa odotettua kovemman vastuksen KTP:sta, mutta joensuulaiset ottivat kahdeksan perättäisvoittonsa 83–89 (41–38)-tuloksella. Kataja selvisi siis Korisliigan runkosarjan marraskuun koitoksista tappioitta.

Jared Newsonin Kataja liiteli omissa korkeuksissaan Kotkassa.

Chase Griffinin ToPo kukisti Karhun Kisahallissa.

Tyler Tiedeman ja LrNMKY yllättivät Korihait.

Matti Nuutinen kunnostautui Loimaalla Bisonsin lyödessä Lahden.

Samuli Vanttaja huhki tupla-tuplan Salossa. Kuvat: Matti O. Koskinen, Francois Perthuis & Eveliina Toivola.

Jo aiemmin erotetun Terrell Bellin lisäksi toisenkin ulkomaalaispelaajansa Bennet Davisin kotimatkalle lähettänyt KTP piinasi joensuulaisia kolmannen jakson puoliväliin ja 50-50-tilanteeseen asti.

 

Jared Newsonin ja Sami Lehtorannan esityön jälkeen Antti Kanervo johdatti kuitenkin Katajan parhaimmillaan 14 pisteen johtoon, kun ottelua oli pelaamatta runsaat neljä minuuttia. KTP rynnisti vielä loppuhetkillä neljän pisteen päähän, mutta joutui tyytymään 83-89 (41-38)-tappioon.

 

Katajan voiton voimahahmot olivat tutut kasvot Jared Newson (26/11/4 syöttöä/4 riistoa) ja Sami Lehtoranta (21/12/3 syöttöä). Peräti seitsemännen peräkkäisen tappionsa kärsineen KTP:n tehoparin muodostivat Timothy Blue (26/12/4 blokkia) ja ensimmäisen kotipelinsä pelannut Antonio Crocker (28/10/3 riistoa).

 

ToPo kellisti Karhun

 

ToPo palasi kolmen tappiollisen ottelun jälkeen voittajaksi kellistämällä Kauhajoen Karhun Töölön Kisahallissa 105–83 (56–44)-lukemin.

 

Neljä edellistä peliään voittanut Karhu pysyi heittokilvassa mukana ensimmäisen jakson, mutta alkoi jäädä helsinkiläisistä jälkeen jo ennen taukoa. Kolmannella jaksolla eroa tuli jo ratkaisevasti, kun ToPo kasvatti johtonsa yli 20 pisteen.

 

– Voitto oli hyvä, mutta itse pelissä meillä on vielä paljon tekemistä, kun roolit ovat yhä hakusessa, isoja virheitä tulee ja ilman nopeita hyökkäyksiä olisimme vaikeuksissa, lateli ToPon päävalmentaja Tomi Kaminen.

 

Tasaisen tehokas ToPo kyllä oli, kun jopa seitsemän pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Tehokkaimpina olivat Chase Griffin (22/2) ja Carl Lindbom (15/7). Pelipäivän aamuna Los Angelesista Helsinkiin saapunut ToPon uusi amerikkalaistakamies Corey McIntosh (10/3) pelasi debyyttiottelussaan 19 minuuttia.

 

Karhu oli jälleen vajaamiehisenä liikkeenä, sillä Ilkka Vuori ja Todd Hendley puuttuivat joukosta sekalaisten vammojen johdosta.

 

– Loukkaantumiset vaikuttivat, mutta emme saaneet muutenkaan parastamme irti. Hävisimme jatkuvasti 1-1-tilanteita, harmitteli Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara.

 

Karhun parhaat olivat Clevin Hannah (23/5) ja Kelly Beidler (17/6/3 riistoa).

 

LrNMKY yllätykseen Uudessakaupungissa

 

Keskiviikkokierroksen yllätyksestä vastasi Lappeenrannan NMKY, joka haki vasta kauden toisen vierasvoittonsa saalistamalla Uudessakaupungissa Korihait 72–87 (40–45).


LrNMKY johti peliä koko ajan ja pohjusti voittoaan kolmannella jaksolla viemällä sen seitsemän ensimmäistä minuuttia 4-22. Kun vierasjohto kasvoi 23 pisteeseen, katkesi Korihaiden henkinen ruoto.

 

Voittajien parhaat olivat DeAndre Haynes (20/5/8 syöttöä) ja Tyler Tiedeman (19/8/4 syöttöä/3 riistoa). Vaisujen Korihaiden paras pistemies oli Petri Heinonen (14/8).

 

Lahti kiusasi Biisoneita Loimaalla

 

Toinen yllätys muhi Loimaalla, kun liigajumbo Namika Lahti ahdisteli pitkään Nilan Bisonsia. Voitto jäi lopulta Loimaalle 85–77 (33–36)-numeroin.

 

Kotijoukkue menetti johtonsa toisen jakson puolivälissä ja pääsi takaisin vasta päätösjakson puolivälissä Jeb Iveyn koreilla. 51–59-tappioasemasta 67–63-johtoon siirtymisen jälkeen Bisons joutui vielä puolustuskannalle, kun Lahden Jari Vanttaja ja Ryan Brooks onnistuivat kolmosissaan, mutta Bisons vei viimeiset neljä minuuttia 18-8.

 

Biisoneiden tehoista vastasivat tutut kasvot Martin Zeno (20/7/6 syöttöä), Jeb Ivey (18/4/7 syöttöä) ja Ryan McDade (15/8), joiden lisäksi Matti Nuutisella (17/10) oli vahva ilta. Namikan tehot lepäsivät Ryan Brooksin (22/11) ja Malik Mooren (20/9/5 syöttöä) varassa, kun kolmas ulkomaalaisvahvistus Brant Bailey oli yhä sivussa.

 

Kouvoille niukka voitto Salossa

 

Kouvolan Kouvot käänsi Salossa tasaisen pelin Vilpasta vastaan voitokseen 73–78 (42–43).

 

Kouvot oli johdossa suurimman osan pelistä, mutta Vilpaskin kävi tasaisin väliajoin edellä, viimeksi seitsemän minuuttia ennen loppua. Kaksi minuuttia ennen loppua Roope Ahonen toi kolmosellaan salolaiset tasoihin tilanteeseen 71–71, mutta Anthony Brownin donkki ja Antto Nikkarisen vapaaheitot veivät Kouvot salolaisten saavuttamattomiin.

 

Kouvoista kunnostautuivat Anthony Brown (22/11), Josh Gonner (14/5) ja Samuli Vanttaja (11/11). Vilppaan voimarintaman muodostivat Emmanuel Holloway (23/7/7 syöttöä) ja Roope Ahonen (22/1). Vilpas hakee kokoonpanoonsa kolmatta amerikkalaispelaajaa.

 

(STT)

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia