20.6.2012 Suomalaisvalmentajat Joonas Iisalo, 26, ja Harri Mannonen, 45, aloittavat kesäkuun lopussa opintonsa Kaunasin yliopiston (Liettua) ja Worcesterin yliopiston (Englanti) yhteistyössä järjestämässä European Basketball Coaching Science (MSc) -ohjelmassa. Iisalo ja Mannonen ovat koulutusohjelmansa ensimmäiset suomalaiset.

Joonas Iisalo (kuvassa) ja Harri Mannonen ovat ensimmäiset suomalaiset European Basketball Coaching Science (MSc)-ohjelmassa. Kuva: Tuomas Venhola.
Kaksi- ja puolivuotinen tutkinto-ohjelma koostuu kuudesta intensiivijaksosta, jotka järjestetään vuoroin Kaunasissa ja Worcesterissa. Koulutusohjelman oppiaineina ovat muiden muassa eurooppalaisen koripallon opetuspedagogiikka, koripallovalmennuksen käsitteistö sekä tutkimusmetodit.
Loviisan Hokki-Basketin kasvatti Joonas Iisalo, 26, päätti toukokuussa opintonsa Koripalloliiton huippukoripallovalmentajatutkinnon (HKVT) parissa. Iisalo palkittiin kurssinsa priimuksena. Tällä hetkellä Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen apuvalmentajana toimiva Iisalo on aiemmin toiminut mm. Espoon Hongan fysiikka- ja apuvalmentajana (Korisliiga), Espoo Basket Teamin valmennuspäällikkönä sekä Tapiolan Hongan juniorivalmentajana useamman vuoden ajan.
Kotkalaislähtöinen Harri Mannonen, 45, on valmentanut viimeisen 26 vuoden aikana kaikkia ikäluokkia C-nuorista aikuisiin sekä kaikilla sarjatasoista alueellisista III divisioonista valtakunnallisiin pääsarjoihin. Korisliigassa Mannonen on valmentanut Kouvolan Kouvoja sekä Lappeenrannan NMKY:ta. Mannonen on myös valmistunut filosofian kandidaatiksi Helsingin yliopistosta.
Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Saitko videolle huikean suorituksen junioripelissä? Ketterä crossover, älytön blokki, buzzer beater, nerokas syöttö tai pihtimäinen puolustuspeli – nyt etsitään taas juniorisarjojen kauden näyttävimpiä suorituksia.
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.