Jyväskylä ja Lappeenranta tasoittivat

16.3.2003 Miesten SM-puolivälierissä yksi yö muutti roolit kahdessa otteluparissa, kun BC Jyväskylä ja Lappeenrannan NMKY tasoittivat ottelusarjansa lauantaina 1-1:een. Sen sijaan Honka ja Pussihukat hankkivat toiset voittonsa, kun välieriin pääsyyn vaaditaan kolme voittoa. Kolmannet puolivälierät pelataan maanantaina 17.3.

Jyväskylässä kotijoukkue aloitti hurjalla sykkeellä. Jo avausjakson jälkeen BC Jyväskylä johti lukemin 32-18. Läpi ottelun suurinta murhetta KTP-puolustuksella aiheutti elohiirimäinen Petri Virtanen. Tarkalla heittopelillään ja liukkaalla liikehdinnällään Virtanen kokosi peräti 35 pistettä.

KTP oli altavastaajana koko ottelun. Kolmannella jaksolla KTP sai kurottua hetkeksi muuten tasaisesti 20 pisteessä pysynyttä eroa hieman, mutta todellista uhkaa BC Jyväskylän voitolle kotkalaista ei ollut. KTP menetti ottelussa pallon 19 kertaa, joka tiukassa pudotuspeliväännössä on ehdottomasti liikaa. Lisäksi BC Jyväskylä levypallot 35-29 ja heitti kahden pisteen heittonsa huikealla 67,3 prosentin (35/52) tarkkuudella. Virtasen lisäksi 26 pistettä heittänyt Nat Burton loisti.

Kotkalaisten ykkönen oli 22 pistettä kasannut Roope Mäkelä. Pientä huolenaihetta KTP-leirissä aiheutti James Headin jalka, jonka tuore vahvistus loukkasi neljännen jakson alussa.

BC Jyväskylä korjasi lopulta potin lukemin 104-82.

Mikkola pysäytti Toijalan

Myös Lappeenrannassa toinen puolivälierä pysyi kotijoukkueen hallinnassa alusta loppuun, vaikkakin pienempien erojen turvin. Kun Lappeenranta hävisi perjantaina levypallokahinat, oli se lauantaina huomattavasti nälkäisempi osapuoli. LrNMKY haki kamppailussa 17 hyökkäyspään irtopalloa, joka kertoo asenteesta.

Riihelän veljekset olivat jälleen hyvässä tikissä. Timo teki 20 pistettä ja isoveli Pasi väänsi teholukemat 19/8. Kotijoukkueen sankarina voi kuitenkin pitää Jukka Toijalan pimentänyttä Ari Mikkolaa. Mikkolan tiukoissa pihdeissä Toijala jäi 11 pisteeseen. Andre Foreman (23/9) jäi Katajan yksinäiseksi tähdeksi.

Lukemin 83-72 hankittu voitto Lappeenrannalle kauden ensimmäinen Katajasta. Ennen lauantaita LrNMKY oli hävinnyt joensuulaisille neljä kertaa SM-runkosarjassa, kerran pudotuspeleissä ja kerran Suomen Cupissa.

Pratesi linkosi voittokorin

Kouvojen ja Hongan toinen kohtaaminen oli yhtä tiukka kuin ensimmäinenkin. Samoin kuin perjantaina, johti Kouvot ottelua vielä puolen tunnin pelin jälkeen (67-65). Kaksi minuuttia ennen loppua oli ero espoolaisten eduksi vaivainen piste (77-78). Erinomaisesti perjantaina nilkkansa loukannutta Markus Hemdahli paikannut Aki Ulander nosti tärkeän kakkosen, jonka jälkeen joukkueensa ykköseksi noussut Maurizio Pratesi latasi kolmosen pohjaan kaukaa bonusviivan takaa. Tästä Kouvot ei enää toipunut, vaan hävisi loppuluvuin 81-87.

Pratesi teki selkävaivoistaan huolimatta 18 pistettä 77,8 prosentin tarkkuudella (heitot 7/9). Pisteen pienemmät saldot Honka sai Marcus Grantilta ja Heikki Zittingiltä. Ulander nosteli yhdeksän pistettä. Dan Cross jatkoi vaatimattomia esityksiään jääden kuuteen pisteeseen ja yhteen syöttöön.

Kouvojen paras oli Ville Kaunisto (22/12), jonka kotijoukkue kuitenkin unohti ratkaisuhetkillä.

Vilpas sekosi jälleen PuHu:n paikasta

Salossa Pussihukat venyi jo toiseen voittoonsa, joka heltisi reilulla erolla (86-63). PuHu pääsi viimeiselle neljännekselle yhdeksän pisteen johtoasemassa (64-55), kun Tommi Lyytinen pussitti kolmosen sisään hieman ennen summeria. Päätösneljänneksen alussa PuHu turvautui perjantaina menestyksellisesti toimineeseen paikkapuolustukseen, jonka vaikutus oli jälleen sama - Vilppaan meni täysin tolaltaan. Kotijoukkue hävisi jakson ensimmäiset viisi minuuttia 2-14 ja menetti ottelun.

Vantaalaisista Erron Maxey pyöritti omaa show´taan ja teki 27 pistettä sekä repi 17 levypalloa. Vilppaan vahvistuskaksikosta ei ollut Maxeysta vastusta – Derrick Stroudin ja Donta Brightin yhteissaldokin jäi kahden pisteen päähään Maxeysta. ’Hukkalaumasta’ Tommi Lyytinen (10/3) esiintyi edukseen ja Harri Hohteri puolusti antaumuksella.

Yksi ottelun ratkaisuista oli Vilppaan heittojyvän katoaminen. Vilpas ei osunut toisella puoliajalla kertaakaan kolmen pisteen viivan takaa, vaikka yrityksiä oli 13.

Kolmannet puolivälierät pelataan maanantaina 17.3. Ottelut käynnistyvät Joensuussa, Espoossa, Vantaalla ja Kotkassa klo 18.30.

Asiat

 
12.3.2026 10:00 Susijengi

Susijengin Unkari-pelin julkinen lipunmyynti käynnistynyt – otteluun myyty yli 10 500 lippua

Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.

11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

11.3.2026 12:59 Nuorten SM-sarjat

Juniorisarjojen Vuoden muuvi -kilpailu on taas täällä!

Saitko videolle huikean suorituksen junioripelissä? Ketterä crossover, älytön blokki, buzzer beater, nerokas syöttö tai pihtimäinen puolustuspeli – nyt etsitään taas juniorisarjojen kauden näyttävimpiä suorituksia.

11.3.2026 11:01 Valmentajat

Mika Haakanan ja Petri Jaakkolan Shanxi Flame juhli Kiinan cupin mestaruutta

Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

10.3.2026 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn Euroliigan välieriin

Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.

9.3.2026 14:28 Koripalloliitto

Lisenssiennätys rikki – koripallon vahva vire näkyy kentillä ja katsomoissa

Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.

9.3.2026 10:09 NCAA

Albina Syla loisti, kun Rhode Island voitti konferenssimestaruuden – Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot jäivät välieriin

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.

Näytä lisää vastaavia