Kärkijoukkueille tappiot Korisliigassa

1.12.2005 Kärkijoukkueet kärsivät tappiot Korisliigan keskiviikkokierroksella, kun sarjataulukon neljästä parhaasta joukkueesta kolme hävisi pelinsä. Ainoan voiton kärkinelikossa otti Espoon Honka, joka tuotti kakkosena olevalle Namika Lahdelle kauden ensimmäisen kotitappion 89-90 (55-54) -lukemin.

Honka tavoitti Namikan yhdeksän pisteen johdon viimeisellä neljänneksellä. Ratkaisu venyi viimeiselle minuutille, jolloin Teemu Laine nosti kolmen pisteen korillaan kotijoukkueen pisteen päähän.

Namika pääsi yrittämään vielä viime sekunneilla kahdestikin voittokoria, mutta ilman tulosta. Hongan tasaisen tehokvartetin muodostivat Tim Kisner 18:lla, Kimmo Muurinen 17:llä, Monte Cummings 16:lla ja Markus Hemdahl 15 pisteellä. Namikan tehokkain oli Michael Kuebler 19 pisteellä.

ToPo tuotti Katajalle suurtappion

Sarjaa yhä johtava Joensuun Kataja kärsi kauden suurimman tappionsa, kun ToPo teki yllättävän selvän eron 103-80 (56-40) päättyneessä pelissä. Jo kaksi kertaa tällä kaudella liigassa ja cupissa Katajalle hävinnyt ToPo piti nyt joensuulaiset takanaan ensimmäisestä 27-20 päättyneestä jaksosta asti.

Viidennen peräkkäisen voittonsa ottanut ToPo kasvatti parhaimmillaan johtolukemansa 30 pisteeseen. Pitkän sairaslistan omaavan ToPon terveistä miehistä John Thomas heitti 29 pistettä, joista 15 kolmen pisteen kaaren takaa.

Leho Kraav keräsi lähempää 21 pistettä. Myös Katajan pisteykkönen Alex Wesby päätyi 29 pisteeseen. Sami Lehtoranta heitti 23 pistettä.

Korihait kaatoi mestarit

Korihait puolestaan katkaisi Lappeenrannan NMKY:n neljän edellispelin voittosarjan päihittämällä mestarijoukkueen Uudessakaupungissa 79-73 (45-41) -tuloksella.

Alusta loppuun asti tasainen peli kääntyi kotijoukkueelle viime minuuteilla. Korihait nykäisi neljä minuuttia ennen loppua 70-69 -numeroista 76-69 -tilanteeseen, josta Lappeenranta ei enää päässyt voitonsyrjään. Rashard Lee oli Korihaiden tehokkain 21 pisteellään. Boakai Lalugba keräsi 19 pistettä.

Vieraat jäivät vaatimattomiin pisteisiin, kun Andre Foreman heitti 16 ja Jussi Kumpulainen 14 pistettä.

KTP:lle selkäsauna

KTP kärsi ensimmäisen tappionsa kotkalaisten valmentajaksi viime viikolla palanneen Kari Liimon alaisuudessa, kun Tampereen Pyrintö pyöritteli kotonaan murskavoiton 107-78 (60-33).

Kaksi edellistä peliään voittanut KTP menetti mahdollisuutensa jo toisella neljänneksellä, jonka se hävisi 33-14. Pelin puolivälissä Pyrinnön johto oli jo 27 pistettä ja voitto näin ratkennut.

Huimia pistemääriä viime viikkoina heittänyt Pyrinnön Kenneth Lowe nakkasi jälleen komeat 36 pistettä. Kun Uka Agbai pussitti 25 ja Omar Bynum 22 pistettä, teki Pyrinnön ulkomaalaistrio peräti 83 pistettä. KTP:stä ei kukaan yltänyt noihin pisteisiin, kun tuore vahvistus Derrick Stroud pääsi tehokkaimmaksi 13 pisteellään.

Suoraan lentokentältä pelikentälle kiidätetty Stroud pelasi Salon Vilppaassa kolme kautta sitten. James Williamsin tilalle tullut Stroud on jo seitsemäs ulkomaalaispelaaja tällä kaudella Kotkassa. Kauden ennätystä pitää ToPo yhdeksällä ulkomaalaispelurilla. 

Aura Basket yllätti PuHun

Kierroksen yllättäjiin lukeutui myös sarjajumbo Aura Basket, joka haki vierasvoiton Vantaalta Pussihukkien kaaduttua 74-80 (42-39) -tuloksella. Jo toistamiseen tällä kaudella turkulaisille hävinnyt PuHu menetti pelin viimeisellä neljänneksellä, kun kuuden pisteen kotijohto kääntyi saman suuruiseksi vierasvoitoksi.

Turkulaisjuhlat järjestivät yhdysvaltalaisvahvistukset Danny Gathings 26:lla ja Kareem Johnson 16 pisteellä. Johnson kahmi lisäksi peräti 21 levypalloa Viidennen peräkkäisen tappionsa kärsineen PuHun paras oli taas Marc Axton 22 pisteellä.

Joukkueen uusi yhdysvaltalainen sisäpelaaja Leon Brisport ei vakuuttanut saatuaan aikaan vain neljä pistettä heikolla osumatarkkuudella.

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia