17.11.2014 Suomalaisjoukkueiden europelit jatkuvat tiistaina koto-Suomessa EuroChallengen merkeissä. Kataja Basket saa Joensuuhun vieraita kaukaa Portugalista Benfica Lisboan muodossa, kun taas KTP-Basketin vieraaksi Kotkaan saapuu belgialainen Antwerp Giants Lapuan Korikobrien viime vuoden tehotykin Kyle Foggin johdattamana.
Teemu Rannikon Kataja haluaa avata voittotilinsä EuroChallengessa.
Lapualta tuttu Kyle Fogg johdattaa Antwerp Giantsin Kotkaan. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Tytti Nuoramo.
Kataja Basketin kohtaaminen Benfica Lisboaa vastaan on jatkopaikan kannalta huipputärkeä, sillä niin Kataja kuin Benficakin ovat hävinneet molemmat EuroChallengessa pelaamansa ottelut tällä kaudella.
Katajalla on vastassaan maailmanluokan joukkue, jota tähdittävät ennen kaikkea Teemu Rannikon Italian-vuosien joukkuetoverit Ronald Slay (203 cm/33 v) ja Jobey Thomas (193/34).
– Slay ja Thomas ovat erityisen kovia. Thomas varsinkin on jäätävä heittäjä, Kataja-päävalmentaja Pekka Salminen vahvistaa.
– Joukkue on todella kokenut ja pelaa käytännössä 8-9 pelaajan rotaatiolla, jonka painotus vaihtelee hieman erikoisesti, kun vertaa pelejään Portugalin liigassa ja EuroChallengessa.
Joensuulaisleirissä ottelun tärkeys tiedostetaan.
– Kyseessä on meille avainmatsi. Kotikenttäetu on aina kotikenttäetu varsinkin, kun pelaamme eteläeurooppalaista seuraa vastaan. Nämä ovat heille jo todela pitkiä reissuja, ja kylmä sekä lumikin saattavat auttaa meitä, Salminen pohtii.
KTP-Basket käynnisti EuroChallengen kaksi viikkoa sitten viihdyttävällä kotivoitolla italialaisesta Biellasta ennen viime viikon vierastappiotaan lohkon ennakkosuosikille, ranskalaiselle Le Mansille.
Tiistaina kotkalaisten kotiluolaan saapuu belgialainen Antwerp Giants, jonka ykköspyssynä tällä kaudella on häärinyt Lapuan Korikobrista tuttu elosalama Kyle Fogg (190/24). Fogg on jatkanut Belgiassa siitä, mihin viime keväänä Suomessa jäi ja rynninyt EuroChallengessa 22 pistettä ottelua kohden.
Foggin lisäksi Antwerp Giantsin iskuryhmän muodostavat Belgian maajoukkuemiehet Roel Moors (190/35) ja Jean-Marc Mwema (195/24) sekä amerikkalaiset Jordan Callahan (180/24), Kirk Archibeque (205/30) ja Ryan Pearson (198/24).
Tiistain ottelu on Antwerpille pakkovoiton paikka, sillä joukkue on hävinnyt kaksi edellistä otteluaan.
EuroChallengea pelataan myös muilla suomalaisrintamilla. Ville Tuomisen Bakken Bears isännöi Okapi Aalstaria tiistaina, kun taas Gordon Herbertin ja Mikko Koiviston Frankfurt Skyliners saa keskiviikkona vieraakseen Samuel Haanpään Borås Basketin.
Koripalloliitto lahjoitti koulujen käyttöön ison määrän koripalloja.
Viimeisen kahden vuosikymmenen aikana Suomi on lähes säännönmukaisesti peitonnut Ruotsin keskinäisissä maaotteluissaan. Susijengin valmentaja Hanno Möttölä kuitenkin varoittaa aliarvioimasta ensimmäisiä EM-kisojaan kahteentoista vuoteen pelaavaa Ruotsia, joka tuo kokemuksellaan ja pelityylillään kovan haasteen lohkoisännälle.
Neljä maata ja isäntäkaupunkia, 24 maajoukkuetta, 16 neljännesvälieräpaikkaa, kolme mitalistia ja yksi Euroopan mestari – koripallon EM-kisat pelataan vuonna 2025 jo neljännen kerran tutuksi tulleella neljän maan mallilla. Yhdeksi historian kovatasoisimmista ennakoidut EM-kisat käynnistyvät keskiviikkona Tampereella, Riiassa, Limassolissa ja Katowicessa.
Tampere ottaa paikkansa koripalloilevan Euroopan keskipisteessä keskiviikkona, kun vuoden 2025 EM-kisat käynnistyvät Nokia Areenalla. Jos Susijengi onkin viime vuosina esiintynyt Tampereella perinteisissä Delfin Basket -peleissä ja MM-karsinnoissa, on myös syytä muistaa vuoden 1967 EM-kisojen kuudennen sijan varmistuneen nimenomaan Tampereella.
EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi jalkautuu Tampereen kaduille tapaamaan junioreita EM-kisojen aatonaattona, maanantai-iltapäivänä 25. elokuuta. Susijengiläisiä on tavattavissa Tampereen Keskustorilla ja Tammelan koululla kello 18.15–18.45.
Kun vuoden 2025 EM-kisojen käynnistymiseen on enää neljä yötä aikaa, on Tampereen EM-alkulohkoon myytyjen ennakkolippujen määrä ylittänyt 85 000 kappaleen rajan. Jo aiemmin loppuunmyydyn lauantain Susijengi-pelin lisäksi myös perjantainen Suomen peli on nyt loppuunmyyty.
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Susijengin EM-alkulohkovastustajiksi Tampereelle saapuvat Liettua ja Ruotsi joutuivat tyytymään niukkoihin tappioihin kotikentällään. Liettuan voittoputki katkesi Turkin käsittelyssä 81–84 ja Ruotsi taipui Virolle kiihkeiden loppuminuuttien jälkeen 87–88.
Susijengin EM-kotikisakesän kolme ensimmäistä ottelua ovat nostaneet pintaan kysymyksen siitä, miten joukkue onnistuu, jos Lauri Markkanen ei tee 40 pistettä. Torstain EM-karsintakenraalissa Markkanen sai nautiskellen katsoa, miten Olli Nkamhoua, Elias Valtonen, Jacob Grandison ja Miikka Muurinen villitsivät Espoo Metro Areenan 5017-päistä yleisöä.