19.9.2012 Uudistunut Keravan Energia Team on valmis lokakuussa alkavaan naisten SM-sarjakauteen 2012/13. Joukkueen uutena päävalmentajana debytoi Esa Mäki-Tulokas, 30. Uudet ulkomaalaisvahvistukset Rosetta Adzasu ja Shantale Bramble-Donaldson ovat liittyneet joukkueeseen vastikään.
Ghanalainen Rosetta Adzasu (165cm, 22v) pelasi kahdella aiemmalla kaudella USA:n yliopistosarja NCAA:n I divisioonaa Washington State Universityn joukkueessa. Shantale Bramble-Donaldson (185 cm, 22 v) pelasi vastaavasti Louisiana Techin joukkueessa.
Adzasu oli toisen yliopistokautensa aikana joukkueensa paras syöttäjä (2,9/ottelu) sekä toiseksi paras pallonriistäjä (2,1/ottelu). Bramble-Donaldson puolestaan nakutti viime kaudella Louisiana Techille 11,1 pistettä ja 8,1 levypalloa ottelua kohden.
– Rosetta on energinen ja nopealiikkeinen takamies, jonka tilastot muodostunevat SM-sarjassa vieläkin kovemmiksi kuin USA:n yliopistopeleissä. Riistoja ja syöttöjä enemmän odotan häneltä kuitenkin varmaotteista pelinrakentelua ja joukkuepelin ohjausta. Shantale on puolestaan urheilullinen ja vahvaotteinen yleispelaaja, joka pystyy pelaamaan myös lähellä koria, kuvailee uusi päävalmentaja Esa Mäki-Tulokas vahvistuksiaan.
Rosetta Adzasun ja Shantale Bramble-Donaldsonin lisäksi Keravan Energia Teamin paidassa pelaavat kaudella 2012/13 Minja Vainio, Elisa Räikkönen, Roosa Lukkarinen, Hilma Ala-Vähälä, Rosa Pakarinen, Minna Valtonen, Essi Punkkinen, Henrika Suhonen, Paula Tattari sekä Mia Pönnelin.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.