Kira Kojola siirtyy Forssan Alkuun

27.11.2010 Naisten SM-sarjan kärkikahinoihin mielivä Forssan Alku on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Kira Kojolan kanssa. 24-vuotias ja 177-senttinen Kojola siirtyy Forssan I divisioonajoukkue Honka Akatemiasta. Kojola valmistui viime keväänä Saint Mary’sin yliopistosta.

Forssaan siirtyvä Kira Kojola on pelannut urallaan 50 nuorten maaottelua. Kuva: FIBA Europe.

Tapiolan Hongan kasvatti Kojola tuli keväällä valituksi naisten maajoukkueeseen, mutta hän joutui jättämään maajoukkuekahinat väliin lonkkavaivan vuoksi.

– Päätin kahdeksan viikkoa sitten, että pelaankin tällä kaudella. Olen kuntouttanut itseäni I divisioonassa. Olen nyt paljon paremmassa kunnossa, mutta en vielä täydessä potentiaalissani. Alku on hyvä paikka kehittää itseni entiselleni, kommentoi Kojola Forssan Lehdessä.

Kojola siirtyi Yhdysvaltoihin vuonna 2006 ja vietti neljä vuotta Saint Mary’sissa, jossa hänen joukkuekaverinaan pelasi kolmen kauden ajan Suomen maajoukkuelaituri Maija Lähde. Tilastollisesti parhaan kautensa Kojola pelasi 2008-09, jolloin hän teki keskimäärin 4,7 pistettä ja poimi 2,0 levypalloa.

Kira Kojola on edustanut Suomea nuorten maaotteluissa 50 kertaa.

Forssan Alun paidassa Kojola on edustuskelpoinen jo lauantaina (27.11.), kun forssalaiset matkaavat Peli-Karhujen vieraaksi.

 
9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

2.12.2025 15:06 Naisten Korisliiga

Vimpelin Vedon Jonesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

Näytä lisää vastaavia