22.7.2014 Kouvolan Kouvoissa nähdään ensi kaudella kaksi jo Korisliigasta tuttua ulkomaalaisvahvistusta, kun Jonathan Jones, 35, ja Jason Conley, 33, liittyvät joukkueen rivistöön. Ulkomaalaisvahvistusten lisäksi Kouvot on solminut jatkosopimuksen Jere Luoman, 21, kanssa.

211-senttinen Jones edusti kaudella 2005/2006 Namika Lahtea Korisliigassa ollen sarjan kärki sekä torjunnoissa että levypalloissa.
- Jones on kokenut pelaaja sekä melko takuuvarma tupla-tupla-kone. Hän on erinomainen levypallopelaaja, pystyy heittämään myös keskimatkoilta ja pelaamaan 1-1-tilanteensa selkä korille päin, päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoo Kouvojen tiedotteessa.
Conley taas on pelannut jo ennestään kolme kautta Korisliigassa edustaen Namika Lahtea, Joensuun Katajaa ja Lappeenrannan NMKY:tä. 196-senttiselta Conleyltä löytyy palkintokaapista SM-kulta Lahdesta kaudella 2008/2009 sekä Cup-voitto ja SM-hopea Katajasta kaudelta 2010/2011.
- Jason on monipuolinen takamies/laituri, joka pystyy pelaamaan neljää eri pelipaikkaa ja hän on lisäksi erinomainen levypallopelaaja. Hän sopii hyvin nopeatempoiseen peliin ja tarvitsee, sekä tulee saamaan, vapauksia pelin sisällä toteuttaakseen itseään.
Laukaan Urheilijat -kasvatti Luoma teki viime kaudella Kouvoille 1,8 pistettä ja 0,7 levypalloa ottelua kohden.
Lisäksi Kouvoilla on pelaajasopimukset kaudelle 2014/2015 Ville Kauniston, Daniel Dolencin, Alexander Madsenin, Tuomas Hirvosen, Juuso Kauppisen ja Tobias Reinholdtin kanssa.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.