Koposen Himki astuu torstaina Tel Avivin hiidenpataan

13.3.2013 Viisinkertainen Euroliigan mestari ja 50-kertainen Israelin mestari Maccabi Tel Aviv on tunnettu joukkueena, joka harvemmin häviää kotikentällään, lähes 12 000 katsojaa vetävällä Nokia Arenalla. Torstaina Euroliigassa onkin pudotuspelien makua, kun Euroliigan jatkolohkon F:n viimeisistä pudotuspelipaikoista tasaväkisesti kamppailevat Maccabi ja Petteri Koposen BC Himki taittavat peistä.

Euroliigan jatkosarjassa on torstaina ratkaisun makua, kun Petsku Koposen Himki kohtaa Nokia Arenalla Maccabi Tel Avivin.

Koposta vastaan Maccabin takakentällä asettuu Namika Lahdessakin pelannut Ricky Hickman. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Kun Euroliigan jatkosarjaa on pelaamatta enää neljä kierrosta, tiivistyy tunnelma jatkolohko F:ssa entisestään.

 

Yhdeksän voittoa kymmenestä pelaamastaan ottelusta hakenut FC Barcelona on jo sinettiä vaille varmistanut jatkopaikkansa, kun taas seitsemän voiton Montepaschi Siena on viime viikon Himki-tappiostaan huolimatta vahvasti ehdolla toiseksi jatkoonmenijäksi.

 

Kolmannesta ja neljännestä puolivälieräpaikasta kamppailevatkin veren maku suussa paitsi kuuden voiton BC Himki, myös Himkin kanssa tasapisteissä viihtyvä hallitseva Euroopan mestari Olympiakos Pireus sekä viisi voittoa hakeneet Maccabi Tel Aviv ja Caja Laboral Vitoria.

 

Torstain ottelu onkin Maccabi Tel Aviville elämän ja kuoleman peli. Tappio kotikentällä Himkiä vastaan merkitsisi, että israelilaisten olisi jatkoon edetäkseen onnistuttava hakemaan vierasvoitto joko Barcelonasta tai Pireuksesta.

 

Himkin suorituspaineet puolestaan hälvenisivät hivenen voiton myötä, sillä seuraavat kaksi Euroliigan otteluaan venäläiset pelaavat kotikentällään, missä he ovat hävinneet vain kerran.

 

Koponen ensi kertaa Nokia Arenalle

 

Himki ja Maccabi kohtasivat edellisen kerran Moskovan liepeillä tammikuussa ottelussa, joka päättyi Himkin mykistävään 88–67-voittoon. Petteri Koponen takoi ottelussa Euroliigan ennätyksensä, 16 pistettä.

 

Maccabi on ollut historiallisesti kotikentällään eräs Euroopan ylivoimaisesti parhaista joukkueista, mutta Euroliigan jatkosarja ei ole mennyt aivan suunnitelmien mukaan. Viidestä pelaamastaan jatkosarjan kotiottelusta Maccabi on voittanut vain kaksi.

 

Pystyäkseen haastamaan Himkin on Maccabin saatava hyökkäyspäässä ratkaisuja vahvalta amerikkalaistrioltaan, johon kuuluvat pitkään eurokentillä viihtynyt Devin Smith (196 cm/29 v), Puolan maajoukkuettakin vahvistanut David Logan (184/30) sekä Korisliigan Namika Lahdesta tuttu pistelinko Ricky Hickman (189/27).

 

Amerikkalaisosastonsa heittohurmosta odotellessaan on Maccabin vastaavasti löydettävä korin alla vastaus Himkin ylivoimalle. Paul Davis, Kresimir Loncar ja kumppanit ovat muodostaneet erään Euroopan parhaista korinalusjaostoista, kun taas Maccabi on Israelin maajoukkueratsu Lior Eliyahun (207/27) ja kroaattisentteri Darko Planinicin (211/22) läsnäolosta huolimatta selvästi köykäisempi tällä osastolla.

 

– Olen kuullut monia tarinoita siitä, kuinka upea tunnelma Nokia Arenalla on, ja kuinka vaikea siellä on voittaa, Koponen maalailee Euroleague.net-verkkosivuston blogissaan.

 

– Voitimme edellisen ottelun 21 pisteellä, mutta torstain ottelu tulee olemaan aivan eri haaste. Meidän on alusta alkaen vältettävä virheitä ja varmistettava, ettei Maccabi löydä rytmiään ja itseluottamustaan.

 

Pidä silmällä

 

Petteri Koponen, Himki: Koponen koki kovia runsas viikko sitten saamalla ensiksi harjoituksissa kahdeksan tikin ja murtuneen hampaan arvoisen iskun suuhunsa ja heti seuraavassa ottelussa puujalan Lietuvos Rytas Vilnaa vastaan. Maanantaina Koponen osoitti kuitenkin toipuneensa kolhuistaan viimeisteltyään 16 pisteen, seitsemän levypallon ja kuuden syötön saldon ukrainalaisen Azvomashin vieraana. Edellisessä ottelussaan Maccabia vastaan Koponen taituroi kauden piste-ennätyksensä.

Ricky Hickman, Maccabi: Siirtymät Korisliigasta Euroliigaan ovat olleet kaiken kaikkiaan harvinaisia, ja Hickmanin polku Namika Lahdesta Italian LegaDuen ja Serie A:n kautta nelinkertaiseen Euroopan mestariin on ollut häkellyttävä. Liukasliikkeinen pallotaituri on kehittänyt tasaisesti arsenaaliaan Suomen kausiensa jälkeen ja on vienyt nimiinsä jopa yhden Euroliigan viikon MVP:n pystin tällä kaudella.

 

Euroliigaa: Maccabi Electra Tel Aviv – BC Himki torstaina 14. maaliskuuta klo 21:45 Suomen aikaa.

 


 

 
8.12.2025 15:20 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenin odotus kannatti – ”Olen tosi tyytyväinen”

Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.

5.12.2025 07:10 NBA

Jazz rykäisi Netsin ohitse päätösjaksolla – Markkanen 30 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

2.12.2025 08:21 NBA

Jazzille makea revanssi Rocketsista – Markkanen 29 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.

1.12.2025 22:38 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela nauttinut suuresta vastuusta – ”Aluksi tuli vähän shokkina”

Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.

29.11.2025 07:36 NBA

Jazz katkaisi tappioputkensa Kingsiä vastaan – Markkanen 28 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.

26.11.2025 11:36 Susijengi

Elias Valtonen EM-kisamenestyksen jälkeen: ”Katseet on käännetty eteenpäin”

Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.

25.11.2025 11:09 NCAA

Okku Federiko monipuolisena Draken voitossa – Eemeli Yalaho keräsi tupla-tuplan

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.

25.11.2025 10:29 NCAA

Albina Syla repi 11 levypalloa Rhode Islandille – Meri Kanerva urakoi kahdesti 39 minuuttia

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

Näytä lisää vastaavia