18.8.2005 Miesten liigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt yksivuotiset pelaajasopimukset Daniel Nummen, Marko Blomqvistin, Erkki Mäkelän ja Ville Haapasalon kanssa. Uudeksi apuvalmentajaksi ryhtyy Kimmo Hanhinen.
Daniel Nummi on 19-vuotias takamies ja Korihaiden oma kasvatti, joka teki viime kaudella A-poikien SM-sarjassa keskimäärin 13,3 pistettä. Syöttökeskiarvo 3,45 oikeutti hänet A-poikien SM-sarjan syöttötilastossa toiselle sijalle.
Marko Blomqvist on 17-vuotias laitahyökkääjä ja Korihaiden oma kasvatti. Vielä A-junioreissa pelaava Marko Blomqvist kuuluu 1988 syntyneiden poikien maajoukkueeseen.
Erkki Mäkelä on 18-vuotias Korihaiden oma kasvatti, joka pelaa laitahyökkääjänä. Tarkasta heittokädestä ja kovasta ponnistusvoimasta tunnettu Erkki Mäkelä pelaa Korihaiden A-junioreissa ja 1987 syntyneiden poikien maajoukkueessa.
Ville Haapasalo on niin ikään 18-vuotias Korihaiden oma kasvatti. Laitahyökkääjän paikalla pelaava Ville Haapasalo pelaa myös Korihaiden A-junioreissa. Vahavana pelaajana tunnettu Ville Haapasalo rohmusi viime kaudella A-poikien SM-sarjassa keskimäärin 7,4 levypalloa, jolla hän oli sarjan 12:ksi paras levypallo-pelaaja.
Päävalmentaja Ray Ailuksen johtaman joukkueen johtoportaassa tulee muutoksia. Uudeksi apuvalmentajaksi seura on kiinnittänyt Kimmo Hanhisen, 26 vuotta. Kimmo Hanhinen on toiminut vuodesta 1995 saakka Korihaiden juniorivalmennusorganisaatiossa ja kaudella 2000-2001 edustusjoukkueen apuvalmentajana.
Vuosina 2002–2005 Korihaiden edustusjoukkueen apuvalmentajana sekä viime kaudella hetken aikaa myös päävalmentajana toiminut Tom Westerholm keskittyy ensi kaudella joukkueen johtajan tehtäviin.
Edustusjoukkueen muun organisaation täydentävät lääkärinä neljännen kauden aloittava Petri Mäkelä sekä jo 13 kautensa edustusjoukkueen huoltajana aloittava Ykä Aalto.
Korihaiden edustusjoukkue on nyt yhtä amerikkalaispelaaja vailla valmis. Seuralla on neuvottelut kokeneen yleispelaajan kanssa loppusuoralla ja sopimus syntynee kuluvan viikon aikana. Amerikkalaispelaajista Boakai Lalugba saapuu Uuteenkaupunkiin ensi maanantaina ja ruotsalainen takamies Fredrik Beckius syyskuun 1. päivänä.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.