27.3.2009 Miesten I divisioonan historialliset pudotuspelit alkoivat Lapuan Korikobrien ja Äänekosken Huiman voitoilla, kun puolivälierissä etsitään vastustajia runkosarjan kärkikaksikon muodostaneille Kauhajoen Karhulle ja Salon Vilppaalle.
Runkosarjassa kolmanneksi sijoittuneet lapualaiset pitivät kotietunsa kukistamalla BC Nokian murskaavasti pistein 101-62 (46-33).
Nokialaiset pystyivät tarjoamaan tasapäisen vastuksen vain kymmenen minuutin ajan. Piste-ero venyi samaan luokkaan kuin kaksikon runkosarjakohtaamisessakin Pohjanmaalla.
Korikobrien 32-vuotias sentteri Marko Piplovic (33/17) mellasti kauden toiseksi korkeimman pistemääränsä ja kolmanneksi muhkeimman levypallolukemansa.
Nokialaisten heittoprosenteilla (kakkoset 36,8 ja kolmoset 21,4) ei ollut toivoa paremmasta vahvasti puolustaneiden isäntien edessä.
Huima kävi kaappaamassa kotiedun kukistamalla vieraissa yli 500 katsojan harmiksi nousijaryhmä Loimaan Korikonkarit. Äänekoskelaisten voittopisteet olivat 85-80 (38-40).
Korikonkarit menetti viimeisellä viisiminuuttisella kymmenen pisteen johdon, kun vieraat pussittivat putkeen täyden tusinan pisteitä. Sankariksi nousi sumaan seitsemällä pisteellään liki ainoat onnistumisensa lingonnut Ted Morris (10/11).
Huiman komeimman saldon kuittasi korinalustaa hallinnut, mutta myös kolme kolmosta pussittanut Allen Morill (25/5).
Toiset puolivälierät pelataan sunnuntaina. Jatkoon pääsee kahdella voitolla. Välieriin selviytyivät jo runkosarjan perusteella Kauhajoen Karhu ja Salon Vilpas. Pudotuspelit pelataan ensi kertaa I divisioonan historiassa.
Miesten I divisioonan täydelliset ottelutilastot ja paljon muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.
Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.
Miesten I divisioona B:n finaaleissa kohtaavat PeU-Basket ja Pantterit. Miesten I divisioona A:ssa Oulu on puolestaan voiton päässä finaalipaikasta. Naisten puolella välieräjoukkueet selviävät keskiviikkona ja torstaina.
Naisten I divisioonassa pelattiin viimeinen kierros ennen pudotuspelejä ja putoamisfinaalia. Miesten I divisioona B:ssa välieräparit alkavat olla selvillä ja A:ssa välierät aloitetaan jo perjantaina.
Miesten I divisioona B:ssa pelattiin runkosarjan viimeinen kierros, kun taas miesten I divisioona A:ssa puolivälierät ovat jo täydessä vauhdissa. Naisten I divisioonassa runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä.
Miesten I divisioona A:ssa runkosarja saatiin päätökseen ACO Basketin hallinnassa, ja pudotuspeliparit ovat nyt selvillä jännittävien päätöskierrosten jälkeen. Samaan aikaan I divisioona B:ssä käydään kiivasta kamppailua niin kärkipäässä kuin häntäpäässä. Naisten I divisioonassa nähtiin tärkeitä onnistumisia kaikissa kolmessa lohkossa, ja muun muassa Catz sekä Feeniks Basket kohensivat asemiaan vakuuttavilla kotivoitoilla.
Miesten I divisioona B:ssä nähtiin tiukkoja jännitysnäytelmiä ja miesten I divisioona A:ssa ACO Basket varmisti runkosarjan voiton. Samaan aikaan naisten I divisioonassa pelattiin tärkeitä otteluita pudotuspelipaikkojen ja sarjapaikkojen kohtalosta kaikissa kolmessa lohkossa.
Naisten I divisioonan runkosarja huipentui jatkolohkojakoihin. Miesten I divisioonassa B:ssa sarjakärki Pantterit jatkoi vakuuttavaa menoaan ja Ura Basket järjesti hurjan 126 pisteen hyökkäysnäytöksen. Miesten I divisioona A:ssa Huima otti tärkeän voiton sarjapaikan varmistamisen kannalta.
Miesten I divisioona A:ssa kärkijoukkueet pitivät pintansa, kun taas naisten puolella ja miesten B-divisioonassa käytiin ratkaisevia kamppailuja lohkojaoista ja sarjan kärkipaikoista.
Aikuisten divareissa oli jälleen vauhdikas viikko, joka tarjosi niin yllättäviä vierasvoittoja kuin sarjakärkien hallintaakin. Miesten I divisioona B:ssä Ura Basket ja Pantterit jatkavat jaetulla kärkipaikalla, kun taas A-divisioonassa ACO Basket vankisti asemaansa sarjan piikkipaikalla vakuuttavalla voitolla. Naisten I divisioonassa kärkikamppailut ja paikallisväännöt värittivät viikkoa, ja useat joukkueet kohensivat asetelmiaan matkalla kohti kevään ratkaisupelejä.
Aikuisten divareissa nähtiin hyökkäyspään ilotulitusta ja draamaa: naisten I divisioonassa Honka II kairasi trillerivoiton ToPosta, kun taas miesten I divisioona A:ssa HBA-Märsky yllätti Kipinä Basketin. Miesten I divisioona B:ssä BC Nokian Darryl Jordan Jr. säkenöi 40 pisteellään.