15.9.2023 10:15 Lotta Hamari (sd.) nousi eduskuntaan varasijalta, kun entinen pääministeri Sanna Marinin jatkaa uraansa muissa tehtävissä. Hän on tuttu koripalloväelle niin pelikentiltä kuin sen reunamilta.

Lotta Hamari juhli Suomen mestaruutta BC Nokian kanssa, kun joukkue kaatoi finaalisarjassa Pantterit. Lotta Hamari alarivissä kolmas vasemmalta. Kuva: Koripalloliitto
Korinokian kasvatti Lotta Hamari (os. Kauhanen) oli voittamassa Suomen mestaruutta keväällä 2005 BC Nokian riveissä. Kaikkiaan hän on pelannut naisten Korisliigassa 137 ottelua 4,2 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.
Lisäksi Hamari pelasi uransa aikana 16 nuorten maaottelua kolmessa eri ikäluokassa. Hamari on koulutukseltaan terveystieteiden tohtori ja fysioterapeutti. Hän toiminut Suomen eri ikäluokkinen tyttömaajoukkueissa fysioterapeuttina.
Seuratoiminnan kehittämistuki eli seuratuki uudistuu. Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala kertoi uudistuksen valmistelun käynnistämisestä Kansallisessa liikuntafoorumissa Rovaniemellä.
Koripalloliitto on nimittänyt uudeksi kenttä- ja seuratoiminnan kehityspäällikökseen Hanne Pirkolan, joka aloittaa tehtävässään joulukuussa 2025. Pirkola vastaa jatkossa Koripalloliiton kaakon, idän ja pohjoisen alueiden seurayhteistyöstä, kilpailutoiminnasta ja kehitysprojekteista.
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
Koripalloliiton strategia muuttuu nyt konkreettisiksi teoiksi. Kehitystyöryhmissä pääset mukaan rakentamaan tulevaisuuden suomikorista – hae mukaan 31.10. mennessä!
Koripalloliiton tuoreen strategian kuvittanut Antti Kyrö piilottaa muihinkin suunnittelutöihinsä korisviittauksia.
Suomen Koripalloliiton uusi, rullaava strategia on julkaistu. Uudistettu strategia toimii koko koripalloyhteisön suunnannäyttäjänä ja käytännön työn tukena – rakentuen yhteiseen tahtotilaan kasvattaa ja kehittää lajia kaikilla tasoilla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Suomen Koripalloliitto hakee osaajia nuorten maajoukkueiden valmennus- ja tukitehtäviin kaudelle 2026.
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Jos Susijengi ylitti EM-kisoissa odotukset, niin tekivät myös koululaiset Miljoona koria! -haasteessa. EM-kisojen aikana tavoiteltu miljoonan korin määrä tuplaantui, kun 1000 luokkaa ympäri Suomen otti haasteen vastaan.