Korpivaara ja Mäkelä yliopistotulokkaista tositoimiin

24.11.2003 Yhdysvalloissa yliopistokoripallokausi on pyörähtänyt käyntiin. Suomesta korkeimmalla sarjatasolla, NCAA:n I divisioonassa, pelaa kaudella 2003-04 seitsemän mies- ja kuusi naispelaajaa. Naisista peräti neljä ovat tulokkaita. Avausotteluissa heistä tositoimiin pääsivät espoolaiset Heta Korpivaara ja Eva Mäkelä.

Mäkelän edustama Florida International käynnisti kautensa tiukalla 76-81-jatkoaikatappiolla Templelle. Mäkelä teki neljä pistettä ja otti kaksi levypalloa 20 minuutissa. Florida International hävisi myös toisen pelinsä. Davidson oli kotonaan liian vahva (62-55). Mäkelä pelasi kymmenen minuuttia, joiden aikana hän teki kaksi pistettä ja poimi neljä levypalloa.  

Siinä missä Florida International avasi kautensa kahdella tappiolla käynnistyi Korpivaaran edustaman Seton Hallin kausi voitokkaissa merkeissä. Seton Hall kaatoi ensin Riderin 83-58 ja sitten UNC Charlotten 77-67. Rideria vastaan Korpivaara pussitti neljä pistettä 13 minuutissa, mutta UNC Charlotte –pelissä hän jäi nollille pelattuaan kuusi minuuttia.  

Muut suomalaistulokkaat yliopistosarjassa ovat Texas-El Pason Jonna Launiainen ja Lafayetten Joanna Pekonen. Molemmat suomalaispelurit jäivät peliminuuteitta, kun Texas-El Paso hävisi vieraissa New Mexico Statelle 50-53 ja Lafayette puolestaan Georgetownille lukemin 58-72. 

Viimeistä vuottaan opiskelevan Linda Palosen Stetson sai heti alkajaisiksi kunnon selkäsaunan, kun kauden avauksessa maan kärkikouluihin lukeutuva Auburn höykytti sitä tylysti lukemin 92-37. Palonen teki vapaaheitosta yhden pisteen ja haki yhden levypallon 14 minuutissa.  

Jutta Körkön Vanderbildt voitti kaksi ensimmäistä otteluaan. Ensin kaatui South Alabama jatkoajan jälkeen 64-62 ja heti perään Vermont lukemin 65-54. Niinikään viimeisen opintovuotensa aloittanut Körkkö ei pelannut.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_naiset/
 
22.7.2025 17:33 Susijengi

Mustapha Amzil Kosovon tuplamestari KB Trepcaan

Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

10.7.2025 11:27 Susijengi

Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

10.7.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiaisella onnistunut kausi Virossa – ”Kaudesta jäi tosi hyvä maku”

Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Virossa mestaruutta ja cupiin voittoa. Hänet valittiin myös finaalien ja cupin MVP:ksi, joten hänen kauttaan voidaan sanoa hyvällä syyllä onnistuneeksi.

9.7.2025 10:10 Suomalaiset ulkomailla

Joel Mäntynen G-liigan draftin 11. varauksena Rio Grande Valley Vipersiin

Viime kaudella Saksan Pro A -liigan Karlsruhea edustanut kotkalaisen KTP:n kasvatti ja Korisliigassa pitkään Kouvojen paidassa pelannut Joel Mäntynen on varattu NBA:n kehitysliigan (G League) kansainvälisen draftin 11. sijalla Rio Grande Valley Vipersiin. Valley Vipers on Houston Rocketsin farmijoukkue.

5.7.2025 16:29 Susijengi

Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa - Iisalo johdattaa Memphis Grizzliesia

Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.

4.7.2025 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä hieno kausi kirvelevästä lopusta huolimatta

Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.

3.7.2025 11:42 Susijengi

Mikael Jantunen Euroliigan mestari Fenerbahcen riveihin

Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.

28.6.2025 15:51 Susijengi

Olivier Nkamhouan ura jatkuu Italian pääsarjassa

Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.

Näytä lisää vastaavia