13.1.2004 Heta Korpivaaran yliopistojoukkue Seton Hall on hyvässä iskussa. Se on avannut ottelunsa Big East –konferenssissa kahdella voitolla. Tuoreimman voittonsa Seton Hall hankki kukistamalla West Virginian kotonaan 57-50. Voitto oli Seton Hallille kaikkiaan jo kahdeksas peräkkäinen.
Korpivaara on raivannut tiensä Seton Hallin aloitukseen. Hän pelasi West Virginia –ottelussa 34 minuuttia, joiden aikana espoolaistakamies pussitti kuusi pistettä, poimi seitsemän levypalloa ja antoi kolme syöttöä. Voitokkaassa vierasottelussa (57-46) Korpivaara oli niinikään aloitusviisikossa pelaten 28 minuuttia. Tilastorivilleen Korpivaara merkkautti viisi koriinjohtanutta syöttöä, neljä pistettä ja kaksi levypalloa.
Jonna Launiaisen edustaman Texas-El Pason tie Western Athletic –konferenssissa on käynnistynyt yhdellä voitolla ja kahdella tappiolla. Viimeksi se voitti Ricen kotonaan 73-57. Launianen pelasi parhaan konferenssipeleistä parhaat kuitenkin tappiollisissa otteluissa Tulsaa (62-66) ja Boise Statea (59-69) vastaan. Launiainen heitti kamppailuissa 14 ja kymmenen pistettä, jonka lisäksi hän antoi molemmissa kaksi syöttöä.
Linda Palosen Stetson on ennättänyt pelata jo viisi Atlantic Sun –konferenssin ottelua. Tuloksena kolme voitto ja kaksi tappiota. Palonen esiintyi erityisesti edukseen voitokkaassa kotiottelussa Florida Atlanticia (76-72) vastaan, jossa suomalaispelintekijä tuli peliin vaihdosta, pelasi 29 minuuttia, vei nimiinsä viisi levypalloa, teki neljä pistettä, riisti ja syötti kahdesti.
Eva Mäkelä on jäänyt Florida Internationalin Sun Belt –konferenssiotteluissa vähälle vastuulle. Florida International voitti Arkansas-Little Rockin vieraissa 66-57, mutta hävisi Arkansas Statelle niinikään vieraskentällä pelatussa ottelussa lukemin 60-62. Mäkelä pelasi molemmissa otteluissa kolme minuuttia ilman suurempia tehomerkintöjä.
Joanna Pekosen Lafayette kärsi kauden ensimmäisessä Patriot-konferenssin ottelussaan 74-80-kotitappion Colgatelle. Pekonen ei pelannut. Lafayette on hävinnyt kauden kaikki 12 otteluaan.
Jutta Körkkö jäi myös ilman peliaikaa, kun hänen huippuyliopistonsa Vanderbilt avasi pelinsä Southeastern-konferenssissa voitolla Kentuckysta (65-57) ja tappiolla Floridalle (61-67).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
Linda-Lotta Lehtoranta oli loistavassa vireessä auttaessaan Montana 2003:n voittoon Adrianmeren liigassa ja Sara Bejedi loisti jälleen Turkissa. Helmi Tulosen ura puolestaan jatkuu Espanjan LF Endesassa.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi 146-112 New York Knicksille, joka aloitti ottelun 23-0-juoksulla. Lauri Markkanen heitti 18 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkoivat voittokulkuaan. Valtakunnallisessa rankingissa North Carolina on nyt 11. ja Ohio State 23.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa 20 pistettä heittäneet Miro Little ja Okku Federiko sekä 17 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.