13.4.2013 Kouvolan Kouvot jylläsi A-poikien SM-finaaliin kukistamalla KTP:n välieräsarjassa toistamiseen, kun taas Honka Akatemia haki lauantaina välierien avausvoiton Namika Lahdesta. B-tyttöjen SM-välierien ensimmäiset otteluvoitot irtosivat Tapiolan Honka I:lle ja BC Nokialle.
Juuso Kauppinen johti Kouvot A-poikien finaaliin.
Veera Pirttisen BC Nokia löi Wartin vieraskentällä. Kuva: Kai Kilappa & Tuomas Venhola.
A-poikien toisessa välieräottelussa KTP oli sisuuntunut avauspelin murskatappiostaan ja johti Kouvolassa ensimmäisen jakson jälkeen pistein 15–23. Kouvot palasi kuitenkin tasolleen ja johti tauolla hienokseltaan, kunnes ratkaisi pelin kolmannella jaksolla. Kouvot haki finaalipaikkansa lopulta pistein 81–68 (41–38).
– Pystyimme lyömään Kotkassa edellisessä pelissä KTP:n 3-2-paikan rikki ja hakemaan vierasvoiton. Se kasvatti luottamustamme siihen, että joukkuepelimme kantaa molemmissa päissä kenttää. Vaikka emme olleet tänään aina parhaimmillamme, luotimme pelitapaamme ja se riitti, Kouvojen päävalmentaja Kari Kurronen summasi.
Kouvojen tehoparin muodostivat taas Juuso Kauppinen (26/8) ja Alexander Madsen (22/11/2 blokkia). KTP:sta kampoihin pistivät Joonas Lehtoranta (18/6/4 riistoa) ja Otto Kilpeläinen (12/13).
Espoossa Tapiolan Honka oli iloisella heittopäällä ja jylläsi Namika Lahden nurin pistein 92–82 (49–46).
Honka käväisi kolmannella jaksolla jo 12 pisteen johdossa, mutta Namika Lahti saapui kolme minuuttia ennen loppua pelottelemaan tilanteeseen 79–77. Henri Ventoniemi ja Teemu Sulonen kuitenkin lisäsivät Hongan johdon kuuteen pisteeseen koreillaan ja Sulonen heitti Hongan ratkaisevaan johtoon kolmen pisteen kaaren takaa.
Sulosen (16/4) ja Ventoniemen (16/6) lisäksi Hongalta kunnostautuivat Julius Rajala (18/7/4 blokkia) ja Joni Herrala (17/6/9 syöttöä/2 blokkia). Namikan parhaat olivat Santeri Salonen (16/2/3 riistoa) ja Aapeli Alanen (16/6).
Namika Lahti isännöi toista välieräottelua sunnuntaina Lahdessa.
B-tyttöjen ensimmäisessä välieräottelussa nähtiin hienoinen yllätys, kun BC Nokia haki Wartti Basketin kotikentältä 56–76 (36–37)-vierasvoiton. Voitto ratkesi neljännellä jaksolla, joka päättyi nokialaisten hyväksi 8-23.
– Wartin tämän kauden ehdoton ykkösase on ollut prässipuolustus, jonka onnistuimme purkamaan tänään aika helposti. Kun saimme prässin rikki, vastustajan itseluottamus meni ja ero kasvoi isohkoksi, BC Nokian päävalmentaja Aki Selkee selvitti.
BC Nokialta Heidi Runsas (19/6/3 riistoa), Veera Pirttinen (16/12/3 syöttöä) ja Hanna Kankaanpää (14/4/3 riistoa) olivat terävimmät. Maria Besselink (14/10/4 blokkia) kannatteli Warttia.
Toisessa välieräparissa Tapiolan Honka I oli ylivoimainen Kouvot/Jymyä vastaan. Ensimmäinen välierävoitto irtosi espoolaisille 96–29 (50–11).
Hongan kolmen kovan ryppään muodostivat Erika Kankfelt (22/3), Pipsa Kahlos (16/1) ja Minna Mali (15/1/5 syöttöä). Sandra Keskevaari (9/5) kirjautti Kouvot/Jymyn parhaat tehot.
Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.
Miesten I divisioona A:n mestarijoukkue selvisi tänään, kun Lahti Basketball voitti kolmannessa finaaliottelussa Jyväskylä Basketball Academyn numeroin 102–55. Luhta Areenalla oli kerääntynyt peräti 1805 katsojaa, mikä on miesten ykkösdivisioonan kaikkien aikojen ennätys.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.