6.4.2014 Nuorten SM-välierät pyörähtivät käyntiin viikonloppuna, kun A-pojat, A-tytöt ja B-tytöt aloittivat kamppailunsa SM-mitaleista. Jokaisella kolmella ikäluokalla oli sekä lauantaina että sunnuntaina koti- ja vieraspelit. B-poikien SM-välierät eivät ole vielä alkaneet.
Kouvojen Alexander Madsen kuului A-poikien onnistujiin SM-välierissä...
... kun taas WB/Capitals II:n Sandra Karsten erottui edukseen A-tytöissä. Kuvat: Kai Kilappa & Tuomas Venhola.
A-pojissa Kouvot ja Ura Basket menivät molemmat altavastaajina A-poikien SM-finaaleihin. Kouvolalaiset veivät Namika Lahti Junioreita lauantaina 61-67 (35-28) ja sunnuntaina 68-48 (37-26).
Lauantaipelissä Kouvojen Korisliiga-pelaajat Tuomas Hirvonen (23/3/6 syöttöä) ja Alexander Madsen (17/11) saivat loistavaa tukea neljä kolmosta upottaneelta Valtteri Leinolta (14/6). Lahden pistenikkari oli Juho-Matti Henttonen (16/7).
Sunnuntaivoitossa kunnostautuivat jälleen Hirvonen (27/8/5 syöttöä) ja Madsen (15/14/9 torjuntaa). Namikalta Henttonen (15/5) ja Vili Suntinen (12/2) pääsivät kaksinumeroisille pistelukemille.
Kaarinalainen Ura taas kellisti runkosarjan voittaneen PuHun kahdesti: lauantaina lopputuloksella 69-84 (40-32) ja sunnuntaina 64-58 (31-22).
Ensimmäisessä ottelussa Riku Laine (34/10) naulasi kuusi kolmosta ja Erkka Lahti (14/10/5 syöttöä) keräsi tupla-tuplan Uralle. Fiifi Aidoo (19/5) oli vantaalaisten ykkönen.
Toisessa ottelussa Laine (17/5) ja Lahti (10/10) jatkoivat hyviä otteitaan, kuten myös PuHun Aidoo (23/11).
A-tyttöjen välierissä ottelusarjat Catz – Honka Akatemia ja WB/Capitals I – WB/Capitals II ovat viikonlopun jälkeen molemmat tilanteessa 1-1.
Catz vei kotiottelunsa 57-53 (26-25) ja Honka omansa 60-51 (26-22). Ensimmäinen ottelu eteni jatkoajalle Hongan Taru Pekkalan (12/6) tasoittaessa pelin vapaaheittoviivalta. Jatkoajan ratkaisijaksi nousi lappeenrantalaisten Veera Pirttinen (14/1), joka naulasi viisi pistettä bonusajalla.
Toisessa ottelussa kotijoukkue Honka sai onnistumisia laajalta rintamalta, mutta pelin ykköseksi nousi Minna Mali, joka heitti 11 pistettä. Lotta Hämäläinen (13/11) keräsi Catzin tyylipisteet.
WB/Capitalsin keskinäisissä otteluissa kakkonen oli kovempi ensimmäisessä kohtaamisessa pistein 47-55 (26-19), mutta toisessa ykkönen tasoitti ottelusarjan lopputuloksella 43-76 (39-28).
Lauantaina kakkosen Sandra Karsten (16/11) oli hurjalla päällä, kun taas sunnuntaina ykköseltä loistivat Janniina Salminen (17/4/5 riistoa), Moona Hämäläinen (12/9) ja Ninni Salmi (12/6).
Catzin ja Hongan ratkaiseva välierä pelataan tiistaina, kun taas WB/Capitalsin välinen ottelu keskiviikkona.
B-tyttöjen välierissä runkosarjan voittaja HNMKY/KaPo oli kahdesti Peli-Karhuja etevämpi edeten B-tyttöjen SM-finaaliin. Ensimmäinen peli päättyi ylivoimaisesti 68-27 (24-12), mutta jälkimmäinen oli tiukempi 50-64 (37-29).
HNMKY/KaPolta Nenna Lindström (21/4/7 riistoa) loisti ensimmäisessä ottelussa Sofia Rajalan (17/11) kanssa. Toisessa Lindström (18/7/ riistoa) oli jälleen joukkueensa pisteykkönen, mutta sai erinomaisen vastuksen PeKan Matilda Mässelistä (17/13).
Toisessa välieräparissa Tapiolan Honka I vei ToPoa lauantaina 41-51 (27-20), mutta sunnuntaina ToPo veti pidemmän korren pistein 43-51 (26-24).
Ensimmäisessä ottelussa korkeimman pistemäärän Hongalta teki Vilma Pöyry (11/2) ja ToPolta Ella Kolehmainen (12/4). Jälkimmäisessä ottelussa ToPon pistenaiseksi kohosi Ella Jormakka (13/2), kun taas Hongalta Kia Vaalavirta ja Elisa Sinerkari tekivät 10 pistettä.
ToPo ja Honka pelaavat kolmannen ottelun tiistaina Munkkiniemen Yhteiskoululla.
Seuraavaksi parrasvaloihin astuu Susiladies, jolla on tähtäimessä EM-kotikisat 2027. Valmistautuminen kotikisoihin alkaa nyt, kun Susiladiesin EM-karsintojen kotiavauksessa on vastassa Ruotsi.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Koripalloliiton tuoreen strategian kuvittanut Antti Kyrö piilottaa muihinkin suunnittelutöihinsä korisviittauksia.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.