18.5.2019 20:58 Kotkalaiset nousivat mitalikantaan vain seitsemän sekuntia ennen loppua Tyrell Nelsonin kahdella vapaaheitolla.

KTP-Basket nappasi tämän kauden Korisliigan pronssimitalit. Kuva: Ville Vuorinen
Runkosarjassa viidenneksi sijoittunut kotkalainen KTP-Basket kruunasi kautensa pronssimitaleihin Salon Vilppaan vieraana koriluvuin 97–98 (53–46).
Ylivoimaisesti runkosarjan voittanut Vilpas jäi tällä kertaa ilman mitalia. Vilpas johti pronssiottelua moneen otteeseen, mutta KTP oli viime hetkillä piirun verran terävämpi.
– Ei päästy ihan sinne kaudella, minne haluttiin. Mutta kiva se on päättää kausi voittoon, KTP:n Michael Pounds tiivisti.
Pronssiottelu oli kauttaaltaan hyvin tasainen. Vilpas johti ottelu parhaimmillaan kymmenen pistettä, KTP seitsemän. KTP:n Tyrell Nelson heitti voiton vapaaheittoviivalta vain seitsemän sekuntia ennen loppua.
Vilpas hallitsi ottelu levypalloja 41–29, mutta KTP:n viimeistelytarkkuus oli vähemmistä pallonhallinnoista huolimatta niukin naukin parempaa.
Vilppaan ykkönen oli jälleen tupla-tuplan tehtaillut Antonio Ballard (27/12). Mikko Koivisto (17/0) ja Henri Kantonen (11/3/3s) pelasivat erinomaisen ottelun. Teemu Rannikko (6/4/10s) syötti komeasti kymmenen koria.
KTP:n pronssijuhlien takuumiehinä toimivat ennen kaikkea Nelson (21/6) ja Jalen Jackson (21/6/3s). Pelintekijä Antto Nikkarinen (8/3/5s) pyöritti KTP:n hyökkäyskuvioita tuttuun tapaansa.
– Seuralle tämä mitali maistuu tietenkin erittäin hyvälle, Nikkarinen uumoili.
– Reilun viikon pelitauko välieristä oli meille selkeä etu. Olimme energisempiä kuin Vilpas.
Kenties suurimpana mestaruussuosikkina kauteen lähteneen Vilppaan finaalihaaveet päättyivät seitsemänteen välierään tiistaina, kun Kouvolan Kouvot kampesi salolaiset.
– Onnittelu KTP:lle. Pelistä ei ole hirveästi kommentoitavaa. Muutama päivä sitten kävimme läpi kauden isoimman pettymyksen. Kaikki sen yritti pistää taakseen ja keskittyä tähän, mutta henkilökohtaisesti ainakin voin sanoa, että kyllä se oli aika vaikeaa, Vilppaan heittokone Koivisto tunnusti.
– Ei pelkästään se pettymys, ettei päästy finaaleihin, vaan kaikki se tunnelataus, joka tiistain myötä hävisi, niin vaikeaa oli pelata. Tämäkin peli oli meidän näpeissä, mutta vähän itse ryssitiin voitto vastustajalle.
KTP:n päävalmentaja Tomi Kaminen oli tyytyväinen pronssimitaliin.
– Olen iloinen, että pystyimme lopulta pronssit kairaamaan. Voittoon on mukavampi kausi päättää, näin se vaan on.
– Varmasti oli Vilppaalla paras latinki kaiken pettymyksen jälkeen poissa. Mutta kyllä he jälleen hyvin pelasivat.
Vilppaan käskyttäjä Joonas Iisalo oli yllättynyt pronssiottelun tasosta.
– Kuitenkin kaksi pettynyttä joukkuetta vastakkain, niin siihen nähden ottelu oli varsin tasokasta koripalloa. Molemmat halusivat selvästi voittaa.
Iisalo näki jo syyn siihen, miksi kausi päättyi pettymykseen.
– Puolustuksellinen identiteetti jäi joukkueelta puutteelliseksi koko kauden ajan. Omalta osin huonoin puolustusjoukkue, jota olen valmentanut, Iisalo laskeskeli.
– Ehkä tästä oppii vielä paljon valmentajuralleen. Joko voitat tai opit, niinhän vanha sanonta sanoo.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.