2.9.2005 KTP-Basket testaa parhaillaan kahta ulkomaalaispelaajaa, joista Zakee Wadood on amerikkalainen ja Sarunas Skadas on liettualaispelaaja, jolla on myös Yhdysvaltojen passi.
199-senttinen Zakee Wadood saapui Suomeen torstaina ja osallistui jo joukkueen iltaharjoituksiin. Wadood on pelannut East Tennesee Staten yliopistossa. Samaan konferenssiin kuuluu Jouni Ehon muutama vuosi sitten edustama Davidson.
Wadood valittiin viimeisenä vuotenaan konferenssin vuoden pelaajaksi. Kyseisellä kaudella Zakee tilastoi 14,8 pistettä, 8,0 levypalloa, 2,1 blokkia ja 2,8 riistoa. Tällä suorituksella Zakee ylettyi koko NCAA:n yliopistosarjassa riistotilaston neljännelle sijalle, ja vuotta aiemmin hän oli koko yliopistosarjan toiseksi kovin pallorosvo 3,2 riistolla ottelua kohden.
Wadood tunnetaan kovana taistelijana kentän molemmissa päissä. Viime vuonna Wadood pelasi Espanjan LEB liigaa Ourensen joukkueessa. LEB:ssä syntyivät tilastot 9,4 pistettä, 4,1 levypalloa.
Sarunas Skadas pelasi viime kaudella Viron pääsarjassa, jossa hänet nimettiin myös maan tähdistöotteluun. 206-senttinen korinaluspelaaja tilastoi 12.1 pistettä, 8.7 levypalloa ja 1,2 torjuntaa ottelua kohden. Baltian liigassa 12 ottelussa vastaavat lukemat olivat 16.5 pistettä, 10.8 levypalloa ja kolme riistoa.
Vuonna 1981 syntynyt Skadas valmistui Lewisin yliopistosta vuonna 2004. Skadasta pidetään hyvänä levypallo- ja korin aluspelaajana.
Vahvistusten ensiesiintyminen KTP:n pelipaidassa tapahtuu viikonloppuna Ukko-Munkki Cupissa, jossa KTP kohtaa lauantaina nousijajoukkue ToPon.
KTP on myös solminut sopimukset omien junioreiden Milos Doprasin, Mikko-Petteri Järvisen ja Ville Strengin kanssa. Lisäksi joukkuetta täydennetään tarvittaessa omista A-junioreista kauden aikana.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.