KTP hyydytti Bisonsin vauhdin, avasi finaalit vierasvoitolla

7.5.2013 21:20 Hallitseva mestari Nilan Bisons pääsi kotiyleisönsä edessä täyteen vauhtiin vain hetkittäin Korisliigan kevään 2013 finaalien avausottelussa. Kotkalainen KTP otti täyden ilon irti isäntien sysimustasta heittoillasta ja teki erinomaisella mies- ja apupuolustuksellaan Bisonsin hyökkäyspelistä tervanjuontia. Ensimmäisiä finaaleitaan 19 vuoteen pelaavat kotkalaiset kuittasivat avausvoittonsa pistein 71–77 (34–33).

Timo Heinosen KTP haki vierasvoiton finaaliavauksessa.

Martin Zenon Bisonsilla oli kauden huonoin kaukoheittoiltansa.

KTP:n Antwine Williams vartioi ansiokkaasti Bisonsin Mikko Koivistoa ja muita korilinkoja.

Bojan Sarcevic vei Jeb Iveyta takamiesten mittelössä.

Finaalit jatkuvat Kotkassa perjantaina. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.

Runkosarjan 44 ottelussa Bisons upotti yhteensä hurjat 420 kolmen pisteen heittoa vahvalla 36,3% tarkkuudella, mutta finaalien avausottelussa loimaalaisten kaukoheitot suorastaan hylkivät korirautoja.

 

Jeb Ivey onnistui kolmen pisteen heitossa aivan ensimmäisen neljänneksen lopuksi ja Martin Zeno kolmannen neljänneksen alkajaisiksi, mutta Iveyn ja Zenon ”kolkit” jäivät Bisonsin illan ainoiksi onnistumisiksi kaaren takaa. Kahta onnistumista vastaan Bisons kolisutti korirautoja peräti 21 kertaa.

 

KTP:n pelaajat olivat vahvasti kiinni Bisonsin lähes jokaisessa heitossa tai pakottivat loimaalaisten tarkimmat heittäjät pois luontaisilta heittopaikoiltaan.

 

Kun vielä Bisonsin hyökkäyksen kulmakivet Zeno ja Ivey jäivät Zenon kolmannen neljänneksen hetkellistä heittohurmosta lukuun ottamatta varjoon kotkalaispuolustuksen pihdeissä, jäi Bisons 71 pisteeseen ja joutui poistumaan avausottelun jälkeen parketilta 71–77 (34–33)-tappio niskassaan.

 

– Pallo on pyöreä. Joinain iltoina heitto uppoaa ja joinain ei. Kun heitto ei mene koriin, joukkueen on oltava valmis puolustamaan, ja me emme olleet sitä tänään kuin hetkittäin, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson kuittasi.

 

– Bisonsilla ei ollut tänään heittopäivä ja saimme tauon jälkeen vielä heidän hyökkäyslevypallopelinsä kuriin. Pystyimme puolustamaan Bisonsin pois raiteiltaan; he heittivät haastettuja heittoja eivätkä päässeet hyökkäyksessä flow-tilaan, iloitsi KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.

 

KTP johti ottelua kahdeksalla pisteellä (66–74) vajaat kolme minuuttia ennen loppua, mutta kovaäänisesti kannustanut kotkalaisfanien ryhmä sai kokea vielä kauhunhetkiä, kun vieraat menettivät pallon kolmessa perättäisessä hyökkäyksessä. Bisons ei kuitenkaan onnistunut enää lopussa korinteossa.

 

– Vähän sählättiin lopussa, kun emme olleet ihan valmiita haastamaan Bisonsin puolen kentän tuplaukseen. Ei minulla kuitenkaan tullut kertaakaan sellaista tunnetta, että olisimme tarvinneet aikalisää. Kyllä nämä jätkät tietävät, miten tiukoissa paikoissa pitää pelata, Toiviainen hymyili.

 

Barrett ja Heinonen loistivat

 

Kentän kuninkaiksi nousivat KTP:n laiturit Sefton Barrett (22/6/8 syöttöä) ja Timo Heinonen (22/2).

 

Barrett vei finaaliavauksessa selkävoiton Korisliigan runkosarjan pistekuningas Martin Zenosta. Zeno pussitti kolmannella jaksolla 13 pistettä, mutta pysyi muuten Barrettin ja Antwine Williamsin pihdeissä. Barrett pelasi äärimmäisen kovalla itseluottamuksella ja loi erinomaisia heittopaikkoja paitsi itselleen, myös joukkuetovereilleen.

 

Uransa parhaita pudotuspelejä pelaava Timo Heinonen oli ottelun alusta loppuun tulta ja tappuraa. Heinonen veti päällystakkinsa Matti Nuutisen järjestelmällisesti korin alle, upotti kaikki kolme kolmen pisteen heittoaan ja teki apupuolustuksessa tuhoja Bisons-rivistöissä aktiivisuudellaan.

 

Devonne Giles (15/12) ei päässyt Ryan McDaden (4/11/5 syöttöä) ruuvipenkissä välierien dominointitasolleen, mutta täytti tilastosarakkeita kuin vaivihkaa takaovikorista ja taistelupalloista. Bojan Sarcevic (8/4/3 syöttöä) viimeisteli tärkeitä koreja ajoista ja päihitti Jeb Iveyn (9/2/3 syöttöä) pelinjohdossa selkeästi.


KTP:n taistelutahdon ilmentymä oli veteraanitakamies Antwine Williams (6/3). Williams ei juhlinut koreilla, mutta teki tarkkaa työtä niin Zenon, Iveyn kuin Mikko Koivistonkin vartijana. Williams hoiti myös leiviskänsä KTP:n pelinjohdossa Sarcevicin ja Michael Poundsin ohella.

 

Bisonsin tasaisin suorittaja oli Matti Nuutinen (19/6/3 riistoa), joka vastasi Heinosen haasteeseen ja piti kotijoukkuetta neljännen jakson alussa yksin pelissä mukana. Kimmo Muurinen (10/4) toi molemmissa päissä kenttää virtaa kotijoukkueen pelaamiseen hetkittäin. Zenon onnistumiset jäivät kolmanteen jaksoon.

 

Valmentajat luottavaisina kohti perjantaita

 

Kotkan Karhuvuoren Steveco Areenalla nähdään perjantaina koripallohuumaa, jollaista Kotkassa ei ole ollut lähes pariinkymmeneen vuoteen, kun KTP ryhmittyy ensimmäiseen Korisliigan finaaliotteluunsa sitten kevään 1994.

 

Vaikka Bisons jäi avausottelussa kauas omasta tasostaan ja KTP kontrolloi kenttää lähes suvereenisti, loimaalaisten päävalmentaja Greg Gibson ei ole omistaan huolissaan.

 

– KTP pelasi todella hyvin. He ansaitsevat kaiken tunnustuksen. Me osittain myös loimme oman huonon heittoiltamme, sillä olimme passiivisia hyökkäyspäässä; mies ei liikkunut eikä pallo. Katselemme tätä matsia tallenteelta ja teemme tarvittavat muutokset peliimme, Gibson pohtii.

 

KTP:n päävalmentaja Toiviainen oli Gibsonin tavoin pelin tauottua kylmän rauhallinen. Vaikka kotkalaiset onnistuivat hakemaan aina hankalan vierasvoiton Loimaan Liikuntahallista ja joukkue pääsee 1-0-johtoasemasta kotifaniensa eteen, Toiviainen muistutti, että kahden voiton matka mestaruuteen on vielä pitkä.

 

– Tämä oli yksi voitto ja vielä pitäisi pari ottaa. Perjantaina on varmasti katsojia Karhuvuoressa niin paljon kuin tilaa riittää, ja mikäs sen mukavampaa. Bisons tekee omat muutoksensa perjantain peliin, mutta niin teemme mekin, Toiviainen mietti.

 

 

Nilan Bisons, Loimaa – KTP-Basket, Kotka 71–77 (16–20, 34–33, 67–71)


Bisons:
Martin Zeno 23/11, Matti Nuutinen 19/6/3 riistoa, Kimmo Muurinen 10/4, Jeb Ivey 9/2/3 syöttöä, Ryan McDade 4/11/5 syöttöä, Ville Mäkäläinen 4/3, Mikko Koivisto 2/4/3 syöttöä, Eero Aaltonen 0/0, Ilpo Pehkonen 0/0, Santeri Latvala, Jerome Djeen, Liam Djeen.

KTP:
Sefton Barrett 22/6/8 syöttöä, Timo Heinonen 22/2, Devonne Giles 15/12, Bojan Sarcevic 8/4/3 syöttöä, Antwine Williams 6/3, Michael Pounds 2/2, Jukka Matinen 2/0, Joonas Lehtoranta, Otto Kilpeläinen.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

Näytä lisää vastaavia