18.11.2006 Koripallon hallitseva Suomen mestari ja cup-voittaja Lappeenrannan NMKY vahvistaa rivejään. LrNMKY ei aio enää odotella rästiopintojensa kanssa pakertavaa Alioune Beyea, vaan on palkannut 208-senttisen Lincoln Smithin korinsa alle.
Mississippi Staten yliopistossa koripallo-oppejaan ammentanut Lincoln Smith valmistui koulusta vuonna 2004. Ammattilaisurallaan hän on kerännyt kokemusta Yhdysvaltain IBL- ja ABA-sarjoissa, jonka lisäksi Smith on pelannut Meksikossa ja kiertänyt maailmaa Harlem Globetrottersin riveissä.
Yliopistojoukkueessaan Smith sai vaatimattomasti peliaikaa kirjauttaen viimeisen kautensa keskiarvoiksi 1,1 pistettä ja 0,8 levypalloa pelattuaan keskimäärin 4,8 minuuttia ottelua kohden. IBL-sarjasta Smithillä on esittää kuitenkin hurjia tilastolukemia, sillä vuonna 2005 miehen keskiarvot olivat Portland Chinooks –joukkueen paidassa 24,1 pistettä ja 12,0 levypalloa.
Taustan myös amerikkalaisen jalkapallon parista omaava Lincoln Smith lensi Suomeen suoraan Ruotsista, jossa hän oli pääsarjajoukkue Solna Vikingsin testissä. Solnan kuviot kuitenkin muuttuivat testijakson aikana ja joukkue päätti hankkia sentterin sijasta amerikkalaispelintekijän.
- Odotan Smithiltä tehoja puolustuskorin alle sekä levypallovoimaa. Sentterin myötä saamme tilaa myös heittäjille, kuten Pasi Riihelälle, kertoi LrNMKY-luotsi Mika Turunen.
Lincoln Smith debytoinee Korisliigassa jo lauantaina, kun lappeenrantalaiset matkaavat Kotkaan KTP Basketin vieraaksi. Kotiyleisölle Smith esittäytynee ensi keskiviikkona Namika Lahtea vastaan. Lappeenranta on selviytynyt tänäkin vuonna Suomen cupin finaaliin, jossa se kohtaa Helsingissä 16.12. Espoon Hongan.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.