16.2.2010 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on solminut loppukautta koskevan sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Mark McCarrollin kanssa. 208-senttinen McCarroll on suomalaisyleisölle tuttu kaudelta 2007-08, jolloin hän voitti Korisliigan levypallokuninkuuden. McCarrol korvaa Korihaissa Darryl Hudsonin.

Levypallokuninkuuden Korisliigassa 2007-08 voittanut Mark McCarroll (vas.) on uusin Korihai. Kuva: Tuomas Venhola.
Alkuvuoden Ranskan kakkosliigassa Mauriennen joukkueessa loukkaantunutta Jerald Fieldsiä (ex-KTP ja ex-ToPo) tuurannut Mark McCarroll edusti kaudella 2007-08 Porvoon Tarmoa. Runkosarjassa hän poimi hyppysiinsä keskimäärin 12,4 voittaen sarjan paremmuustilaston. Lisäksi McCarroll heitti porvoolaisille pisteitä 18,4 keskiarvolla ja torjui 1,74 heittoa ottelua kohden.
Viime kaudella Mark McCarroll pelasi Ruotsin liigassa Luulajan Plannja Basketissa 14,5 pisteen ja 9,5 levypallon keskiarvoilla. Yliopistokoripalloa McCarroll pelasi kivikovassa Pittsburghin yliopistossa, joka selvisi kolmesti vuosina 2002-04 Yhdysvaltojen yliopistosarjassa 16 parhaan joukkoon.
- Olemme olleet tietoisia Mark McCarrollin vapautumisesta jo jonkin aikaa, joten siksi vaihto tehtiin vasta nyt kun miehen Ranskan pesti päättyi, kertoi Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen seuran tiedotteessa.
Darryl Hudsonin sopimuksen purkamisesta Korihait tiedotti viime viikonvaihteessa.
Korihait pelaa seuraavan Korisliiga-ottelunsa keskiviikkona, jolloin se matkaa Forssan Koripoikien vieraaksi.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.