LrNMKY finaaliin, vastus viidennestä välierästä

13.4.2005 Sparliigan runkosarjan voittanut Lappeenrannan NMKY pelaa ensimmäistä kertaa seuran historiassa finaaleissa. Lappeenrantalaiset varmistivat finaalipaikkansa kukistamalla keskiviikkona Joensuun Katajan vieraissa 85-75 ja katkaisemalla välieräsarjan voitoin 3-1. Vastus Lappeenrannalle selviää perjantaina, kun Pussihukat ja Porvoon Tarmo kohtaavat viidennen kerran.

Finaaleista on tulossa kahden ensikertalaisen yhteenotto. Pantteri-patsaan jahdissa on ensi kertaa niin LrNMKY kuin tuleva finaalivastus PuHu tai Tarmo. Keskiviikon neljännessä välierässä Tarmo tasoitti ottelusarjan vantaalaisia vastaan niukalla 78-76-voitollaan.  

Tulipa Sparliigan finaaleihin Lappeenrannan pariksi kumpi tahansa käynnistyy loppuottelusarja ensi sunnuntaina (17.4.) Lappeenrannan kotikentältä. Runkosarjan voittajana LrNMKY omaa kotikenttäedun. LrNMKY pelaa kuitenkin normaalista kaavasta poiketen kotonaan avausfinaalin lisäksi mahdollisen neljännen sekä mahdollisen viidennen loppuottelun. Kyseiseen järjestelyyn on jouduttu turvautumaan Lappeenrannassa 21.-24.4. järjestettävän Teekkarilaulajien festivaalin vuoksi.   

Helpolla ei Lappeenranta keskiviikkona urakastaan selviytynyt. Kataja piinasi sitä aina loppuhetkille saakka. Ratkaisevaan asemaan nousi Katajan saamat virheet ja Lappeenrannan vapaaheitot.  

LrNMKY teki neljännessä välierässä yhdeksän pistettä Katajaa enemmän bonusviivalta. Katajan pelaajista virhetilit tulivat täyteen Sami Laaksoselta, Jyri Lehtoselta, Stephen Richiltä ja Teemu Siitoselta.  

Kolmessa aiemmassa välierässä LrNMKY oli joukkueista se, joka oli turvautunut tulivoimaansa kaukoetäisyyksiltä. Keskiviikkona Kataja yritti puolestaan pommittaa Lappeenrannan kumoon, mutta kolmosten osumatarkkuus jäi 25,9 prosenttiin.  

Lappeenrantalaisista Andre Foreman pussitti ex-seuraansa vastaan 25 pistettä ja vei 11 levypalloa. Jussi Kumpulainen kokosi 16 pistettä ja Chanan Colman sekä Pasi Riihelä 14 mieheen.  

Katajan tehot lepäsivät tuttujen miesten harteilla. Llewellyn Smalley heitti 26 pistettä. Jyri Lehtonen säkitti 14, otti yhdeksän levyriä ja jakoi kuusi koriinjohtanutta syöttöä.  

Tarmo nousi tappioasemasta 

Kotivoitot jatkuivat toisessa välieräparissa, kun Tarmo vei kotiyleisönsä edessä keskiviikon neljännen välierän nimiinsä lukemin 78-76. Ratkaisu ottelupariin saadaan perjantaina, kun Pussihukat isännöi Tarmoa Myyrmäessä klo 18:30 alkaen.  

Keskiviikon ratkaisuhetkistä ei jännitystä puuttunut. Tarmo johti ottelua kahdella pisteellä, kun PuHu pääsi yhdeksän sekuntia ennen loppua viimeiseen hyökkäykseensä. Vantaalaiset eivät kuitenkaan onnistuneet kaukoheittoyrityksessään.  

Tarmo teki ottelussa upean nousun, sillä pahimmillaan se oli 15 pisteen takaa-ajoasemassa. Joukkueen kaukoheittopeli ei ottanut sujuakseen, mutta porvoolaisten onneksi kahden pisteen heitot suhahtelivat korisukan läpi sitäkin tarkemmin. Tarmon kakkosten onnistumisprosentti oli huima 79,4 (27/34).  

Porvoolaisista työjuhta Mark Sweet nousi kentän ykköseksi nosteltuaan 19 pistettä. Hän sytytti taistelullaan Tarmon kirin ja käynnisti sen tekemällä puoliajan jälkeen seitsemän tärkeää pistettä. Petri Virtanen osui 18 pisteen edestä.  

Pussihukista Timo Heinonen (15/5), Elias Kajander (14/3) ja Nanayaw Awuah-Addae (12/3) olivat parhaat.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

Näytä lisää vastaavia