LrNMKY:lle jo kuudes peräkkäinen voitto

28.10.2009 Lappeenrannan NMKY otti jo kuudennen perättäisen voittonsa Korisliigassa, kun se kukisti keskiviikkoillan kierroksella sarjanousija Salon Vilppaan. Loppulukemat Lappeenrannassa olivat kotijoukkueen hyväksi 93-77 (43-36).

Sami Pekkola oli yksi LrNMKY:n kolmesta yli 20 pisteestä ahnehtineesta pelaajasta Vilpasta vastaan.

Damon Williamsin Pyrintö pysyy Korisliigan kärjessä.

Isaac Spencer ja KTP hallitsivat korinalustoja Honkaa vastaan.

Samuel Haanpää (kuvassa) ja Obie Trotter juonivat ToPon voittokorit Lahtea vastaan. Kuvat: Kimmo Metsälä & Francois Perthuis & Kai Kilappa.

Vilpas taisteli kohtalaisen tiukasti ottelun voitosta aina päätösneljännekselle saakka. Viimeisen kymmenminuuttisen Namika vei selvästi pistein 25-16.

Kotijoukkueen riveistä peräti kolme pelaajaa pääsi yli kahdenkymmenen pisteen. Anthony Johnson kirjautti piste- ja levypallosaldon 23/5, Sami Pekkola 22/6 ja Robert Turner 20/11.

Salolaisten selkeä ykkönen oli Lawrence Hamm (21/14).

Pyrintö jatkaa piikkipaikalla

Tampereen Pyrintö jatkaa Korisliigan piikkipaikalla myös kauden kahdeksannen sarjakierroksen jälkeen. Se kaatoi keskiviikkona Kauhajoen Karhun kotonaan pistein 90-78 (55-25) Sarjajumbona oleva Karhu putosi Pyrinnön kyydistä heti kättelyssä.

Puoliajalla kotijoukkue johti jo 30 pisteellä ja ottelu oli käytännössä ratkennut. Karhu kiri kuitenkin viimeisellä neljänneksellä tappiolukemat huomattavasti siedettävimmiksi.

Kotijoukkueen paras pelaaja oli Damon Williams (21/11). Kauhajokelaisista Marcel Jones (19/10) pääsi lähes vastaaviin lukemiin.

FoKoPon tappioputkelle jatkoa

Forssan Koripojat hävisi Korisliigassa jo neljännen kerran peräkkäin, kun Kouvot kävi hakemassa pisteet Feeniks-hallista. Vierasvoitto kirjattiin reippain numeroin 77-107 (38-45).

Kouvot rynnisti lopullisesti karkuun kolmannella neljänneksellä, jonka se voitti 13 pisteellä.

Kentän korkeimman pistemäärän linkosi Kouvojen Ajene Moye (27/1). Häntä säesti erinomaisesti Ville Kaunisto (24/9). Kotijoukkueen paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Ashley Champion (24/9).

KTP yllätti Hongan

Korisliigan keskiviikkoisen kierroksen ainoa edes yllätystulos nähtiin Kotkassa. Sarjan alemman kastin ryhmiin kuuluva kotijoukkue KTP kaatoi Hongan numeroin 88-73 (51-38).

KTP ratkaisi ottelun käytännössä vahvalla levypallopelaamisellaan. Se voitti levyrit murskaavasti 45-23 ja käänsi ottelun edukseen jo toisella neljänneksellä.

Kotkalaisten tehomiehinä häärivät Isaac Spencer (22/8) ja Eric Washington (19/13). Hongan tehokkaimmat olivat Monte Cummings (20/3) ja Tuukka Kotti (20/6).

ToPo jatkoi Lahden vaisua menoa

Hallitsevan mestarin Namika Lahden vaisu alkukausi Korisliigassa sai jatkoa myös keskiviikkona. Torpan Pojat otti kotonaan niukan 73-69 (27-27) -kotivoiton ja aiheutti lahtelaisille näin kolmannen perättäisen tappion.

Voittotaistelusta muodostui kuitenkin äärimmäisen tiukka. Vierailija käväisi viimeisen kerran johdossa vielä vain kaksi ja puoli minuuttia ennen päätösvihellystä.

Kotijoukkueen paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Obie Trotter (22/8). Namikan ykkösmieheksi nousi Corey Rouse (18/9).

Korihait katkaisi Katajan nousukiidon

Alkukauden viiden tappion jälkeen koneensa hienoiseen nousukiitoon saaneen Katajan meno hyytyi ainakin hetkeksi. Korihait oli kotonaan Uudessakaupungissa parempi ja kaatoi joensuulaiset pistein 95-88 (46-46).

Kataja oli vielä päätösneljänneksellä kiinni voitossa. Viimeinen kymmenminuuttinen meni kuitenkin isännille 31-21.

Korihaiden paras oli Bojan Sarcevic (25/7). Katajan näkyvin hahmo oli vasta toisen ottelunsa joukkueen paidassa pelannut takamies Jeb Ivey (24/7).

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
9.6.2025 11:54 Korisliiga

Justice Smith Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

2.6.2025 10:35 Korisliiga

Max Besselink Joensuuhun

Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

2.6.2025 08:42 Korisliiga

Alvar Peltoniemi jatkosopimukseen Hongan kanssa

Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

Näytä lisää vastaavia