Mäkitalo juhli sarjakärjen kaatoa – Weckström huippuiskussa

4.3.2018 Anni Mäkitalon Donau-Ries otti makean päänahan sunnuntaina, kun se kaatoi Saksan Bundesliigan kärkijoukkue Kelternin. Sophie Weckström oli kovassa vireessä johdattaessaan Speyer-Schifferstadtin tärkeään voittoon.

Donau-Ries kukisti kotikentällään Kelternin komeasti 88-74 (47-42). Mäkitalo heitti kuusi pistettä, otti kaksi levypalloa ja sai yhdet merkinnät syöttö- ja riistotilastoihin. Donau-Ries on tällä hetkellä kuudentena voitettuaan 20 pelistään 11.

- Nämä viimeiset matsit ovat tärkeitä, että voisimme ensimmäisellä kierroksella välttää Wasserburgin ja Kelternin. Viime viikonloppuna hävisimme kotona Hernerille huonolla pelillä ja oli hienoa huomata miten valmiina tulimme tähän peliin heti alusta. Varsinkin puolustuksessa rotaatiot toimivat ja onnistumisia tuli tosi laajasti koko joukkueelle, Mäkitalo iloitsi ottelun jälkeen.

Kakkosbundesliigan etelälohkossa Camilla Grönbergin Bad Homburg hävisi kärkiottelussa Jahn Münchenille 65-71 (29-42). Grönberg lukeutui jälleen joukkueensa parhaimmistoon 12 pisteellä, kahdella levypallolla, kolmella syötöllä ja riistolla. Bad Homburg on lohkossa toisena 14 voitolla ja viidellä tappiolla.

Samassa lohkossa Weckströmin Speyer-Schifferstadt otti kolmannen voittonsa viidessä viime ottelussa kaadettuaan vieraskentällä Rhein-Mainin 74-68 (45-31). Weckström loisti 22 pisteellä, neljällä levypallolla, viidellä syötöllä ja riistolla. Speyer-Schifferstadtilla on nyt kuusi voittoa ja 12 tappiota.

Pohjoislohkossa Evita Iiskola kärsi flunssasta eikä pelannut, kun Osnabrück Panthers jätti TuSLI Berliinin vaille mahdollisuuksia 78-58 (35-34)-voitolla. Panthers johtaa lohkoa saldonaan 15 voittoa ja kolme tappiota.

Sofia Pelander ehti viikon aikana urakoida kahdesti Ruotsin liigassa. Ensin viikolla Pelanderin Norrköping hävisi AIK:n vieraana 57-82 (27-42). Pelander tilastoi kaksi pistettä, yhdeksän levypalloa, syötön ja riiston.

Viikonloppuna Norrköping otti tärkeän voiton Uppsalasta ollen parempi 97-77 (48-42). Pelander lähenteli tupla-tuplaa kahdeksalla pisteellä ja kahdeksalla levypallolla. Norrköping on sarjassa kuudentena saldonaan kahdeksan voittoa ja 12 tappiota.

 
25.4.2025 09:43 Susijengi

Fenerbahce kahteen voittoon Jantusen Paris Basketballista Euroliigan pudotuspeleissä

Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.

24.4.2025 10:29 Susijengi

Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa, PAOK Saloniki taipui kakkossijaan

Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

21.4.2025 14:01 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta aloittanut finaalit Saksassa – kausia päätökseen Espanjassa ja Unkarissa

Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.

17.4.2025 11:09 NCAA

Elina Aarnisalo vaihtaa yliopistoaan ja liittyy North Carolinan vahvuuteen

Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.

16.4.2025 08:19 Pääjuttu

Jantunen johdatti Paris Basketballin Euroliigan pudotuspeleihin

Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.

15.4.2025 09:01 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Susijengillä on iso kesä edessä”

Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.

12.4.2025 08:37 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiaiselle pronssia Viron-Latvian liigassa

Severi Kaukiaisen edustama tallinnalainen BC Kalev/Cramo pöllytti latvialaista BK Ogrea 92–69 (58–35) Viron-Latvian liigan pronssiottelussa perjantai-iltana. Kausi huipentuu seuraavaksi Viron ja Latvian kansallisten liigojen pudotuspeleihin.

11.4.2025 07:20 Susijengi

Jantunen pistekärki, Paris Basketball voittoon Euroliigan runkosarjan päätöskierroksella

Mikael Jantunen nautiskeli 15 pistettä ja kaapi kuusi levypalloa, kun Paris Basketball päätti historiansa ensimmäisen Euroliigan runkosarjakauden 72-63 (46-31)-kotivoittoon liigajumbo ALBA Berlinistä kotikentällään. Paris Basketball on varmistanut paikkansa Play-In-otteluissa ja sillä on vielä hiuksenhieno sauma selvitä suoraan pudotuspeleihin kuudennelta sijalta.

7.4.2025 16:30 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala raivaa tietä Lassi Tuovin kanssa Japanissa – ”Kaipasin päivittäistä valmennustyötä”

Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.

Näytä lisää vastaavia