Makkonen, Rantala ja Vuoristo jatkavat Hongassa

27.6.2024 13:17 Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on sorvannut jatkosopimukset Santeri Makkosen, Oskari Rantalan ja Atte Vuoriston kanssa.

Santeri Makkosella on edessään toinen kausi Tapiolan Hongassa. Kuva: Samira Lee

Bisonsista Honkaan viime kaudeksi siirtynyt Santeri Makkonen vakiinnutti menneen kauden aikana paikkansa pelaavassa kokoonpanossa ja auttoi joukkuetta uhrautuvalla ja aggressiivisella puolustuksella, sekä hyökkäyspäässä 9,7 pisteen, 2,7 levypallon ja 2,6 koriin johtaneen syötön ottelukeskiarvolla. Makkonen on pelannut divisioona A:ta yhteensä viiden kauden ajan Hongan lisäksi ToPo:n ja HNMKY:n ja Bisonsin riveissä, sekä Korisliigaa 10 ottelun verran Seagullsin paidassa.

- Menneellä kaudella meillä oli loistava jengi kasassa niin urheilullisesti kuin persoonina. Kilpailua ja vauhtia ei treeneistä puuttunut, mutta samalla osattiin pitää hauskaa ja nauttia pelaamisesta. Ensi kaudella henkilökohtaisena tavoitteena on lähteä etsimään taas uusia rajoja omalle pelaamiselle ja kehitykselle, auttaa pelikavereita kehittymään ja tietenkin joukkuetta menestymään, Makkonen kommentoi seuran tiedotteessa.

- Santerin viime kausi oli harmillisesti täynnä pieniä loukkaantumisia, jolloin herran täyttä potentiaalia ei oikeastaan missään vaiheessa nähty. Siitäkin huolimatta hän pystyi kauden aikana osoittamaan arvonsa joukkueelle. Fiksuna pelaajana kyky tehdä oikeita päätöksiä niin hyökkäyksessä kuin puolustuksessa on korkealla tasolla. Hienoa, että Santeri jatkaa meillä, ja tuo samalla paljon lisää heittovoimaa joukkueeseen, päävalmentaja Aapo Heinonen kommentoi.

Atte Vuoristo tilastoi Hongalle I divisioona A:ssa 7,9 pistettä ottelua kohden viime kaudella. Oskari Rantalan vastaava tilastolukema oli 3,5 pistettä ottelua kohden.

- Divarifinaaleissa yhdellä pelaajalle oli kehittynyt jo oma faniryhmä, eikä ihme. Aten iloinen ja naurava olemus tuo niin koppiin kuin harjoituksiin positiivisen fiiliksen. Hänestä on kehittynyt, fyysisyyden ja taistelun lisääntyessä, hyvä puolustaja. Tärkein ase on kuitenkin erinomainen heitto, joka räjäytti finaaleissa lopulta koko hallin juhlimaan. Tätä uskon tulevalla kaudella näkyvän myös liigassa, Heinonen kommentoi. 

- Oskari saapui viime kesänä harjoituksiin etsimään uusia haasteita ja onnistui heti ensimmäisessä harjoituksessa vakuuttamaan valmennuksen siitä, että hänessä on jotain erityistä pelaajana. Kauden läpi korkeatasoinen puolustus ja epäitsekäs hyökkäyspelaaminen ovat vahvistaneet tunnetta siitä, että Oskarin koko potentiaalia ei vielä ole nähty. On todella helppo ottaa joukkueeseen mukaan pelaaja, joka päivittäin on valmis tekemään töitä oman kehittymisensä eteen ja kaikessa asettaa joukkueen edun oman etunsa edelle.

Asiat

 
11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

Näytä lisää vastaavia