16.8.2011 Korisliigan nousijajoukkue Loimaa Bisons on värvännyt syyskuussa alkavan liigakauden kolmanneksi amerikkalaisvahvistuksekseen 196-senttisen, 25-vuotiaan laituri Martin Zenon. Zeno on aiemmin pelannut ammattilaisena mm. Kyproksella, Venezuelassa ja Filippiineillä.
Louisianan Sulphurista kotoisin oleva Zeno pelasi USA:n yliopistoliiga NCAA:ta Texas Techin riveissä legendaarisen valmentaja Bobby Knightin alaisuudessa. Seniorikaudellaan 2007/08 Zeno takoi joukkueelleen 16,0 pistettä, 4,5 levypalloa, 2,9 syöttöä sekä 1,4 riistoa ottelua kohden.
Yliopistouransa jälkeen Zeno on pelannut ammattilaisena Kyproksella (Apoel Nicosia), Venezuelassa (Marinos de Anzoatequi), Filippiineillä (Powerade Tigers) sekä NBA:n kehitysliiga D-Leaguessa (Albuquerque Thunderbirds). Lisäksi Zeno on pelannut NBA:n kesäliigaa Los Angeles Lakersin joukkueessa.
– Olemme erittäin innoissamme pelaajasopimuksesta Martinin kanssa. Hän on pelaaja, joka pystyy hyökkäyspäässä pelaamaan usealla eri paikalla ja pystyy lisäksi puolustamaan erityyppisiä pelaajia puolustuspäässä, kommentoi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
– Martinin pelityyli on erittäin energinen ja hän auttaa joukkuekavereitaan urheilullisuudellaan sekä luovalla pelityylillään.
Bisonsilla on nyt pelaajasopimukset 11 pelaajan kanssa. Zenon lisäksi liiganousijaa edustavat kaudella 2011/12 Jeb Ivey, Ryan McDade, Clifton Jones, Mikko Koivisto, Matti Nuutinen, Toni Karppinen, Jani Kivinen, Santeri Latvala, Eero Aaltonen sekä Turkka Rikkonen.
Gibsonin apuna "Biisoneiden" valmennusportaassa toimivat apuvalmentajat Petri Kajander, Damion Dantzler sekä Jarno Ala-Nissilä.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.