19.2.2010 Namika Lahti palasi Korisliigassa pudotuspeliviivan yläpuolelle yllätettyään kotipelissään perjantaina Espoon Hongan 96-89 (40-47) -tuloksella. Perjantain toisessa ottelussa Torpan Pojat pöllytti Helsingissä vieraillutta Forssan Koripoikia.

Espoolaisista ei perjantaina löytynyt Ricky Hickmanin pysäyttäjää.

ToPon Tyray Pearson viimeisteli onnistuneesti kaikki pelitilanneheittonsa. Kuvat: Francois Perthuis.
Honka johti peliä Lahdessa koko ajan viimeisen neljänneksen puoliväliin asti parhaimmillaan 13 pisteellä, mutta ei kyennyt repäisemään ratkaisevaa eroa. Viimeisellä jaksolla kotijoukkue vei kolmiminuuttisen 13-1 ja nousi jakson puolivälissä johtoon. Vain kahdeksalla pelaajalla matkassa olleen Hongan tehoa heikensi lopussa neljän pelaajan virhetilin täyttyminen niin, että joukkueella oli loppuhetkillä kentällä enää neljä pelaajaa.
- Pelasimme ensimmäisellä jaksolla virkamiespalloa, jossa ei ollut juuri yritystä. Toisella jaksolla Ville Pekkola sytytti hyvällä tsempillään koko joukkueen, joka roihusi kovalla tempolla ja tunteella voittoon, hehkutti kolme edellistä peliään hävinneen Namika Lahden valmentaja Sami Toiviainen.
Sarjan pistepörssiä johtava Ricky Hickman heitti Namika Lahdelle taas huippupisteet 32. Marcus Jackson keräsi 16 pistettä.
Hongasta Tuukka Kotti päätyi 23:een ja Carl Elliot 15 pisteeseen.
Torpan Pojat saavutti kotipelissään Korisliigan tämän kauden suurimman voiton kukistettuaan FoKoPon peräti 54 pisteellä lukemin 117-63 (51-34). Tappio oli forssalaisille jo yhdeksäs peräkkäinen.
ToPo voitti jo ensimmäisen neljänneksen 28-17 ja kasvatti sen jälkeenkin johtoaan tasaisesti. Kaksi viimeistä neljännestä ToPo vei murskaavasti 34-14 ja 32-15 ja eteni näin suurvoittoon.
ToPon tehokkaimpia olivat Tyray Pearson 26:llä ja Elias Kajander 16 pisteellä. Hanno Möttölä teki kauden ensiesiintymisensä helsinkiläisyleisölle kymmenen pisteen, yhdeksän levypallon ja viiden syötön tehoilla.
- Tultiin ekalta minuutilta lähtien peliin hyvällä intensiteetillä ja pystyin itsekin pelaamaan ihan eri tasolla kuin kahdessa ensimmäisessä ottelussani, tai etenkin ottelussa Kouvoja vastaan. Pirun tyytyväinen pitää olla koko joukkueen peliin, Möttölä kiitteli.
FoKoPosta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Rodrick Stewart 13:lla ja Alex Barnett 12 pisteellä.
(STT – Basket.fi)
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.