9.11.2014 Tšekkiläinen Nymburg nappasi vierasvoiton Loimaan liikuntahallissa pelatussa ottelussa Bisonsista loppunumeroin 93-85 (48-42). Bisonsilla oli ottelun avaimet käsissään ensimmäisellä puoliajalla, mutta vieraiden vahva viimeisen neljänneksen viimeistely varmisti voiton Nymburgille.
Bisonsin Aaron Johnsonin 10 namusyöttöä eivät olleet tarpeeksi kaatamaan Nymburgia. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kumpikaan joukkue ei saanut etuasemaa avausneljänneksellä, mutta toisella puoliajalla Bisons juoksi 6-0 ja keräsi minuutti sen jälkeen 10 pisteen johtoaseman, mutta Nymburg vastasi välittömästi heittämällä kaksi perättäistä kolmosta.
Nymburg alkoi heiluttamaan pelin tahtipuikkoa toisella puoliajalla, mutta aina kun näytti siltä, että vieraat lähtevät karkuun, niin Bisonsin Roope Ahonen (20/2) vastasi heittämällä tekemällä kovan korin.
Bisons oli vielä reilu kolme minuuttia ennen päätössummeria yhden pisteen johdossa, mutta Nymburg vei kaksi minuuttia pelistä 9-3 eikä loimaalaiset pystyneet hienosta taistelusta huolimatta enää kääntämään peliä itselleen.
Ahosen lisäksi Bisonsilta onnistuivat Travis Nelson (13/4), Aaron Johnson (15/1/10 syöttöä) ja Ian Hummer (14/12). Ottelun kuningas oli kuitenkin tšekkiläisten Christian Burns (25/6/3 syöttöä/3 riistoa).
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
NBA-kausi 2025–26 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisista tulessa alkavalla kaudella ovat Utah Jazzin Lauri Markkanen sekä Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.