9.11.2014 Tšekkiläinen Nymburg nappasi vierasvoiton Loimaan liikuntahallissa pelatussa ottelussa Bisonsista loppunumeroin 93-85 (48-42). Bisonsilla oli ottelun avaimet käsissään ensimmäisellä puoliajalla, mutta vieraiden vahva viimeisen neljänneksen viimeistely varmisti voiton Nymburgille.

Bisonsin Aaron Johnsonin 10 namusyöttöä eivät olleet tarpeeksi kaatamaan Nymburgia. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kumpikaan joukkue ei saanut etuasemaa avausneljänneksellä, mutta toisella puoliajalla Bisons juoksi 6-0 ja keräsi minuutti sen jälkeen 10 pisteen johtoaseman, mutta Nymburg vastasi välittömästi heittämällä kaksi perättäistä kolmosta.
Nymburg alkoi heiluttamaan pelin tahtipuikkoa toisella puoliajalla, mutta aina kun näytti siltä, että vieraat lähtevät karkuun, niin Bisonsin Roope Ahonen (20/2) vastasi heittämällä tekemällä kovan korin.
Bisons oli vielä reilu kolme minuuttia ennen päätössummeria yhden pisteen johdossa, mutta Nymburg vei kaksi minuuttia pelistä 9-3 eikä loimaalaiset pystyneet hienosta taistelusta huolimatta enää kääntämään peliä itselleen.
Ahosen lisäksi Bisonsilta onnistuivat Travis Nelson (13/4), Aaron Johnson (15/1/10 syöttöä) ja Ian Hummer (14/12). Ottelun kuningas oli kuitenkin tšekkiläisten Christian Burns (25/6/3 syöttöä/3 riistoa).
Viime kaudella Trefl Sopotin Puolan cup-mestaruuteen valmentanut Mikko Larkas, 44, vaihtaa seuraa. Susijenginkin valmennusjohtoon pitkään kuulunut Larkas siirtyy päävalmentajaksi Unkarin suurseuraan ja kestomenestyjään Szolnoki Olaj’hin.
Susijengin kulmakiviin lukeutuva Mikael Jantunen päätti pitkän kautensa Turkin mestaruusjuhliin juhannusaattoiltana, kun hänen edustamansa suurseura Fenerbahce kaatoi Besiktasin neljännessä finaaliottelussa 75–77 (45–40). Täydellistä työtä kahden pisteen heitoissaan tehnyt Jantunen viimeisteli finaalissa 12 pistettä.
Suomen Koripalloliitto on valinnut 15-vuotiaiden poikien maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-17.7.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.
Suomalaisen 3x3-koriksen kesä saa näyttävän jatkon, kun 3x3 SM-kiertue saapuu Helsingin Narinkkatorille lauantaina 27. kesäkuuta. Keskelle pääkaupunkia rakennettava kenttä tarjoaa ainutlaatuiset puitteet vauhdikkaalle 3x3-koripallolle, jossa kohtaavat maan parhaat pelaajat ja nousevat tähdet.
Euroopan parhaat mittelevät Espoon Metro Areenalla 17.-20.6.2027, kun Suomi emännöi yhtä neljästä EM-kisojen alkulohkosta.
WNBA:ssa Awak Kuier nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa tällä kaudella, kun Dallas Wings voitti hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 66-96 (37-56). Kuier pelasi 27 minuuttia ja tilastoi 7 pistettä, neljä levypalloa, kaksi riistoa ja kaksi torjuntaa.
Koripallotähden nimeä kantava harjoituskeskus suunnattaisiin erityisesti lasten ja nuorten harrastamiseen.
Andre Gustavsonin kausi Belgiassa päättyi pettymykseen, kun Oostende joutui taipumaan Belgian liigan finaaleissa otteluvoitoin 2-3.
Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt ensimmäiset linjaukset lasten urheilun kehitystyön osalta, jotka pohjautuvat Olympiakomitean linjanvetoihin. Eri ikäluokkien sääntöihin on tehty muutoksia, jotka löydät kootusti uutisen lopusta.
Slovakian Košicessa pelatut EM-karsinnat olivat ensimmäiset Suomen 3x3-maajoukkueille. Suomen naiset sijoittuivat historian ensimmäisissä maajoukkuekarsinnoissa kuudenneksi. Miesten joukkue oli puolestaan kahdeksas.