5.1.2010 14:41 Loukkaantumisista kärsivä Korisliiga-joukkue Kouvot on saanut kokoonpanoonsa huippumeriitit omaavan paluumuuttajan, kun kolmesti pääsarjan vuoden pelaajana palkittu Pasi Riihelä, 34, tekee paluun liigaparketeille. Kouvojen ja Riihelän sopimus on aluksi ottelukohtainen.
Viime keväänä leikkauspöydälle kautensa päättänyt Pasi Riihelä tekee paluun pääsarjaan ja Kouvojen miehistöön.
Riihelä on kaksinkertainen Suomen mestari ja nelinkertainen cup-voittaja. Kuvat: Kimmo Metsälä & Tuomo Kuusisto.
199–senttinen Riihelä pelasi vielä viime kaudella Lappeenrannan NMKY:n riveissä, mutta akillesjänteen repeämän takia kausi jäi kesken. Hän kävi kevättalvella korjauttamassa nilkkansa ja on sen jälkeen kuntouttanut sitä.
Suomea 66 kertaa miesten maaottelussa uransa aikana edustanut Riihelä teki debyyttinsä SM-tasolla kasvattajaseurassaan Kankaantaan Kisan paidassa kaudella 1995-96, jonka päätteeksi hänet valittiin vuoden tulokkaaksi. Kyseisen kauden jälkeen hän siirtyi kahdeksi kaudeksi Kouvoihin, jolloin hänet valittiin vuorostaan vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi (1997) ja ensimmäisen kerran vuoden pelaajaksi (1998).
Kouvoista matka jatkui kausiksi 1998-2001 Saksan, Ruotsin ja Sveitsin pääsarjoihin. Suomeen Riihelä palasi kaudella 2001-02, jolloin seuraksi tuli Lappeenrannan NMKY. Hän johti joukkueensa kahdesti Suomen mestariksi (2005, 2006) ja neljästi cup–voittajaksi (2005, 2006, 2007, 2008).
- Meillä on ollut valitettavaa epäonnea loukkaantumisten ja sairastelujen johdosta. Haimme viime viikkoina vahvistusta rotaatioomme, ja olen erittäin iloinen että löysimme akuuttiin tilanteeseen apuun Pasi Riihelän. Pasi tuo joukkueelle paitsi kokemusta ja pelillistä johtajuutta, myös positiivisena ihmisenä energiaa tekemiseemme, arvioi Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala taustoittaa uusinta hankintaa.
Kouvoilla on sairastuvalla kotimaisista luottopelureistaan Antti Kanervo, Ville Kaunisto ja Matti Nuutinen.
- Kouvot haluaa menestyä ja kaverit tarvitsivat apua. Näen tämän sopimuksen hyvänä mahdollisuutena pelata Suomen huipulla taas kerran, varsinkin kun perheen ja oman yrityksen kanssa sopiva paketti löytyi. Uskon, että minulla on annettavaa joukkueelle sekä pelillisesti että henkisesti. Olen iloinen ja intoa täynnä muutaman kuukauden tauon jälkeen, Pasi Riihelä kommentoi paluutaan Korisliigaan.
- Olemme sopineet Pasin kanssa niin, että helmikuun puoliväliin asti sopimus on ottelukohtainen. Siitä eteenpäin sopimus jatkuu kauden loppuun asti. Toivottavasti Pasi pelaa meillä vielä vapun tienoillakin, heittää Kouvojen toimitusjohtaja Jukka Kyöstilä uuden vuoden toiveena viitaten joukkueen pudotuspelimenestykseen.
Kouvojen riveissä Riihelä pelaa jo mahdollisesti tämän viikon keskiviikon kotipelissä sarjakärkeä Pyrintöä vastaan, viimeistään lauantain kotipelissä nousukuntoista Kauhajoen Karhuja vastaan. Kouvot on tehnyt myös loppukautta sekä ensi kautta koskevan sopimuksen oman kasvattinsa Kalle Koukin kanssa.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Tampereen alakoululaiset
Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.
Miljoona koria! -haaste kannustaa koululaiset heittämään yhdessä miljoona koria Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä. Seuroille kampanja tarjoaa valmiin konseptin yhteistyöhön koulujen kanssa.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään tänään lähes 400 Forssan alakoululaista
Toista kesäänsä Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Utah Jazzin apuvalmentaja Sean Sheldon, 32, kertoo palanneensa Suomeen entistä motivoituneempana ja valmiimpana FIBA-ympäristöön. Suomen kesässä viihtyvää michiganilaislähtöistä Sheldonia ilahduttaa erityisesti paitsi Lauri Markkasesta, myös koko joukkueesta EM-kisojen kynnyksellä välittyvä peli-ilo.
Koripalloliiton entinen puheenjohtaja ja monipuolinen koripallovaikuttaja Martti Huhtamäki kuoli 90-vuotiaana 12. elokuuta.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Karkkilan alakoululaiset
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Susijengi-leirityksen käynnistyminen ja maajoukkueen hienot otteet ensimmäisissä valmistavissa maaotteluissa on sähköistänyt EM-kotikisojen lipunmyyntiä. Elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattaviin otteluihin on myyty yli 80 000 lippua.
Viime perjantain 43 pisteen löylytyksestään sisuuntunut Belgia tuli revanssimielialalla maanantaina Espoo Metro Areenalla, mutta ei voinut estää 15-vuotisjuhlaansa Susijengissä viettäneen Sasu Salinin ja 31 pistettä rynnineen Lauri Markkasen johtaman Susijengin matkaa Suomen miesten maajoukkueen kaikkien aikojen 500. maaotteluvoittoon.